grootten worden vervaardigd, ketels voor keuken- en filterwagens, enz. de vaak ingewikkelde deksels, worden hier gezet. Op de afbeelding ziet ge de drie grootten der kookketels op den achter grond gereed, de deksels liggen ter rechterzijde, terwijl op den voorgrond een partij ketels van de keukenwagens op herstelling wacht. De lorriebaan die over het geheele fabrieksterrein loopt is mede op de foto te zien. Rechts ziet ge de gashouder voor het acetyleengas met de installatie voor de ontwikkeling van dit gas. Naast de gashouder bevindt zich het centraalzuurstof-magazijn, waarnaast de harderij is gelegen. De harderij. De naam harden duidt reeds aan dat we het werkstuk een andere graad van hardheid willen geven. We kunnen dit op meer dere manieren bereiken, en spreken van oppervlakharding en in- zetharding. Bij de oppervlakharding wordt alleen de opperhuid van het werkstuk een grootere hardheid bezorgd. Dit geschiedt door het werkstuk te verhitten tot een bepaalde temperatuur en het, indien gewoon staal wordt gebruikt, snel af te koelen, hetzij in olie of water. Bij inzetharding is het de bedoeling om de hardheid dieper te doen doordringen. Het is het z. g. n. cementeeren of paket- teeren. Hierbij worden de werkstukken ingepakt in koolpoeder, waarvan elke fabriek een eigen samenstelling heeft, doch dat hoofdzakelijk bestaat uit lederkool en enkele andere bijmengselen; en gedurende eenige uren in den oven verwarmd. Nadien worden zij in olie of water gekoeld. De dieptewerking is afhankelijk van den gloeiingstijd. De verwarming van de werkstukken, als onderdeelen van sluit stukken, waarbij de wrijfvlakken zijn gehard, teneinde deze minder aan slijtage bloot te stellen, veeren, platte en spiraalveeren, enz., geschiedt in ovens die in de harderij zijn opgesteld. We vinden hier verschillende typen ovens, voor groote en kleine werkstukken, alle met lichtgas gestookt. In het werk van Prof. van Royen, Mechanische technologie deel I, le stuk Metalen, wordt deze kwestie bij de bespreking van het ijzer-koolstofdiagram duidelijk behandeld. (Wordt vervolgd). 174

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 80