Bureau I. 6. „Bureau luchtdoelbestrijdingsmiddelen" behandelt: alle aan gelegenheden betreffende de luchtverdediging en den luchtbeschermings dienst. Bureau I. 7. „Bureau registratie". De registrator is belast met de algemeene registratie. Hij neemt alle voor het hoofd- of stafkwartier bestemde stukken in- ontvangst en doet deze bij de betrokken sectiën, hoofden van diensten of commandanten bezorgen. Hij i's belast met de verzending van de stukken. Hij heeft het toezicht op de schrijvers van sectie 1 en regelt hun werk zaamheden. Hij zorgt voor de aanschaffing van alle bureaubenoodigdheden. Hij zorgt voor de juiste tijdsaanduiding. Hij moet in het bezit zijn van een kwartierlijst van de bureaux en van de officieren van het hoofd- of stafkwartier. Bureau I. 8. „Bureau diensten te water" behandelt: alle aangelegen heden betreffende de verkenning, bewaking en verdediging te water. 12. Sectie II behandelt: alle aangelegenheden betreffende den verple gingsdienst, daaronder begrepen de watervoorziening, de exploitatie van het aangewezen verplegingsgebied en, in tijdperken, waari'n het leger weinig of met verplaatst wordt, de inrichting en het in bedrijf houden van ver- plegingsinrichtingen en werkplaatsen in dat gebied ten behoeve van den intendancedienst, voor zoover deze ni'et behoort tot de taak van den etappendienst. 13. Sectie lila behandelt: den geneeskundigen en den pharmaceutischen dienst; den afvoer van zieken en gewonden (in overleg met sectie VI); den gezondheidsdienst met betrekking tot fiet leger en tot de burger bevolking in het operatiegebied c. q. stellinggebied; de aanvulling van geneeskundig en pharmaceutisch personeel en materieel, voor zoover het hoofd- of stafkwartier hierin betrokken is. Aan het hoofd van sectie lila. kan toegevoegd zijn een commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis. Deze commissaris leidt, naar de bevelen en aanwijzingen door den betrokken bevelhebber of namens dezen door hoofd sectie lila. gegeven, de hulp door de vrijwillige ziekenverpleging in het operatiegebied c. q. stellinggebied te geven bij de verpleging en het transport van zieken en gewonden en staat, voor de oefening van die taak onder het hoofd van sectie lila. Ook kan bij sectie IHa. ingedeeld zijn een gezondheidscommissie of (en) een gezondheidsafdeeling. De chef van deze commissie of afdeeling staat, voor de uitoefening van zijn dienst, onder het hoofd van sectie lila. 14. Sectie Illb. behandelt: den militairen veterinaire dienst; den afvoer van zieke en gewonde paarden (in overleg met sectie VI); den gezond heidsdienst betreffende de legerpaarden, de legerhonden en den veestapel in het operatiegebied c. q. stellinggebied; de aanvulling van veterinair personeel en materieel, voor zoover het hoofd- of stafkwartier hierin be trokken is. 15. Sectie IIIc. behandelt: den gasdienst; (ten aanzien van de aanvuï- hng van gasmaskers in overleg met sectie IV). 16. Sectie IV behandelt: de aanvulling en de verstrekking van bewa- ning c. a. en munitie, den afvoer (in overleg met sectie VI) en herstelling van, toezicht op en onderhoud van artilleriematerieel. 17. Sectie V behandelt: de aanvulling en verstrekking, van het materi'eel der pioniers en van den verlichtingsdienst; de aanvulling en verstrekking van materialen voor den aanleg van terreinversterkingen, voor brugslag en voor wegaanleg of -herstelling (in overleg met sectie VI); de bewerking van gegevens van technischen aard ten aanzien van de te verrichten pionier en geniewerkzaamheden, in samenwerking met sectie I; de technische uitvoering van het stellen van inundatiën, tenzij daarvoor een afzonderlijk orgaan is aangewezen; het overleg ten behoeve van pionier-, genie- en 182

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 88