terreinvoorwerpen. Troepen, die langs den weg duidelijk zicht baar voor den grondwaarnemer zijn opgesteld in de schaduw van een boomenrij, verdwijnen voor het oog (en het fotoapparaat!) van den luchtwaarnemer. IV. Te camoufleeren voorwerpen moeten zoo eenigszins mogelijk hellend worden bij gewerkt opdat geen slagschaduw ontstaat. V. De camouflage moet zoo veel mogelijk ge bruik maken van de door terreinvoorwer pen geworpen schaduwen. Ten slotte zij er op gewezen dat de luchtwaarnemer het ter rein en de zich daarop bevindende voorwerpen vrijwel in hori zontale projectie aanschouwt en dat door den grooten afstand waarop hij zich bevindt ook geen stereoscopische indruk van verschillen in hoogte kan worden verkregen. Het relief kan dus alleen uitkomen door de schaduwwerking een reden om tegen de gezichtswaarneming alle krachten te besteden aan een juiste camouflage der schaduwen. Luchtfotografie biedt echter door de mogelijkheid tot het ver vaardigen van „overdreven" stereoscopische opnamen wèl de gelegenheid om ook geringe hoogte-verschillen op zeer treffende wijze aan te geven. VI. Ter vermijding van de ontdekking middels luchtfotografie moet de gecamoufleerde opstelling in één vlak liggen met de om geving. De controle op het aangelegde werk kan op de beste wijze geschieden door het bestudeeren van stereoscopische luchtopnamen. Camouflage van de kleur. De indruk van de kleur van een voorwerp wordt verkregen door de waarneming van het spectrum van het door dit voorwerp teruggekaatste licht. De kleur is dus geen vaste eigenschap van het voorwerp op zichzelf zij is slechts een der verschijningsvormen, die zich wijzigt naar gelang van a. Den aard van het oppervlak. b. De spectrale samenstelling van het invallende licht. c. Den afstand van waarneming (d. w. z. van de dikte der atmosferische laag die het teruggkaatste licht moet doorschrij den). d. Het gezichtsorgaan, dan wel het gebezigde fotomateriaal van den waarnemer. 110

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 8