189 lichte tank. middelbare tank. zware tank. gewicht max. snelheid gem. snelheid op gevechtsveld id. bij geruischloos en bij gedekt in stelling komen id. bij tankmarsch op rupsbanden bedrijtsstoffen voor overschrijdt insnijdingen breed max. neemt hellingen tot max. bewapening bemanning 7 ton 7 km./u. 2 km./u. 800 m./u. 3,5 km./u. 8 uur 1, 5 m. 45° 1 mitr. (of 1-3,7 cm.kanon;enkele 1-7,5 cm.) off. of onderoff. comdt. ^schut ter) 1 bestuurder 32 ton 5 km./u. 2 km./u. 6 uur 4 m. 45° 2-7,5 cm. kanon nen 4 mitr. 1 off. 13 man 70 ton 10 km./u. 5 km./u. 12 uur 1-7,5 cm. kanon 4 mitr. 1 off.4-11 man. In No. 12 (December 1929) van heizelfde tijdschrift een artikel Nachtge vechtendoor luitenant M. R. H. Catmeijer. Na een korte herinnering aan de groote moeilijkheden welke zich bij n '.chtgevechten voordoen, wijst schr. erop dat de nachtaanval een zeer gewaagde onderneming is, slechts als noodmaatregel gerechtvaardigd, doch in onzen tijd herhaaldelijk noodzakelijk door de groote kracht van den verdediger. „Slechts in den allerjongsten tijd verkondigen de toename van het aantal krombaanwapens, zoomede de invoe ring van vechtwagens en gevechtsvliegtuigen het begin eener nieuwe periode van korte en beslissende veldslagen". De aanvaller wint daardoor aan kracht omdat hij met die krombaanwapens den verdediger in zijn terreinversterkingen grooter verliezen kan toebrengen. Als voorbeeld van een nachtaanval wordt dan een beschrijving gegeven van den grootsten nachtaanval uit de krijgsge schiedenis, nl. die van het 5de Duitsche leger onder den kroonprins in den nacht van 9 op 10 September 1914. Eveneens in No. 12 een artikel van kapitein T. Ziedses des Plantes: Voorbeeld van. een practische samenwerking tusschen infanterie en artillerie". Het voorbeeld behelst het rechtstreeks steunen van een regiment infanterie door een afdeeling 7 veld bij een aanvallend gevecht, waarbij de voorste eigen troepen zich op 3300 m. voor de afdeeling bevinden, de afdeeling in stelling is gekomen doch nog niet heeft gevuurd op het moment dat de afd, comdt. het verzoek krijgt van den regts. comdt. om neutraliseering van een opgegeven vijandelijk steunpunt. Mil. wissenschaftliche und techn. Mitteilungen. Nov.-Dec. nummer 1929. „Das Bataljon als vorhut", luit.-kol. Dr. L. Rendulie. Schr. neemt in beschouwing het optreden van een bataljon als voorhoede van een regiment infanterie dat op de flank van een divisie zelfstandig marcheert, en waaraan een afdeeling artillerie is toegevoegd. „De verkenning door de voorhoede moet niet alleen medewerken den regimentscommandant dikwijls ook nog andere, hoogere commandanten de grondslagen voor zijn besluiten te leveren, zij moet ook den voorhoedecommandant waardevolle gegevens voor de door voering van zijn belangrijkste opdrachten verschaffen. Die opdrachten zijnbevei liging van de hoofdmacht voor een onverwachts treffen met den vijand en het scheppen van gunstige voorwaarden voor den strijd van die hoofdmacht

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 95