Het onder d. vermelde, het subjectieve gedeelte der waarne ming is van het grootste belang Voor het oog is slechts een gedeelte van het spectrum zichtbaar, zoowel de infra-roode als de ultra-violette stralen vallen buiten het bereik der visueele waarneming. Kleurenblindheid verhindert zelfs nog het onder scheiden tusschen gedeelten van dit zichtbare spectrum. De fotografische plaat, die zelfs bij het gebruik van orthochroma- tisch materiaal en filters kleurenblind kan worden genoemd voor het roode gedeelte van het spectrum, is daarentegen zeer gevoelig voor ultra-violette, dus onzichtbare stralen en het zal zonder meer begrijpelijk zijn, dat men, hierdoor alleen reeds, voor het oog niet waarneembare kleurverschillen kan ontdekken met behulp van de fotografie. VII. De camouflage behoort, ter vermijding van de ontdekking van onzichtbare kleur verschillen met de omgeving middels foto grafie, te worden beoordeeld op een foto. Betreffende a. moet vervolgens worden opgemerkt, dat de aard van het oppervlak normaal gesproken de kleur van een voorwerp vastlegt. Een bepaald oppervlak absorbeert een zeker gedeelte van het spectrum en kaatst dus het overblijvende ge deelte terug. Hieruit volgt ook de invloed van het invallende licht. Bevat dit niet het volledige spectrum, dan bestaat de mo gelijkheid, dat het voorwerp een anderen kleurindruk oplevert dan bij wit invallend licht Een groen bosch beschenen door rood licht (ondergaande zon) kan geen blauwe stralen terugkaatsen daar het invallende licht deze niet bevat en vertount dus een rossige kleureen blauw voorwerp wordt onder deze belichting zwart. Uit een oogpunt van camouflage is het van belang te bedenken, dat de bundels van zoeklichten in hoofdzaak blauwe stralen be vatten en dat een blauw gekleurd voorwerp des nachts onder deze belichting dus duidelijk zichtbaar zal afsteken tegen de donkere omgeving (een nadeel, dat o.a. bij het Fransche uniform „bleu horizon" duidelijk naar voren komt). VIII. D e camouflage moet onder de verschil lende mogelijke belichtingen een neutrale kleur behouden. Effen voorwerpen (in het bijzonder gepolijste oppervlakken) kaatsen het invallende licht vrijwel volkomen terug, onafhankelijk van de kleur die er op aangebracht mocht zijn. Daar bij ongeveer horizontaal liggende vlakken deze terugkaatsing in opwaartsche richting geschiedt (zie punt 8), zal de luchtwaarnemer een ster ken lichtindruk van dit voorwerp ontvangen, die niet wordt weggewerkt door een aangebrachte matte kleur, terwijl de grond waarnemer daarentegen het voorwerp wèl als mat gekleurd ziet. 111

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 9