4. ARTILLERIEVUUR OP GROOTE AFSTANDEN door H. Th. VAN GOOR. Majoor der Artillerie. Omtrent de vuuruitwerking op verschillende doelen naar ge lang van hun aard en van de gevechtsafstanden, waarop die doelen worden beschoten kan men de volgende indeeling maken. Beneden de 3 k.m. is het nog mogelijk kleine gevechtsgroepen, b. v. groepen infanterie in flankcolonne met eenen met tusschen- ruimte marcheerende door het terrein met vuur te volgen. Na het verkrijgen van een treffer wordt het vuur overgebracht op een andere groep, enz. Men betitelt in Frankrijk dit vuur met den eigenaardigen naam tir au lapin Boven 3 k.m. is deze vuurwijze niet meer mogelijk en zou men een troep die zich in kleine colonnes door het terrein be weegt, alleen verliezen kunnen toebrengen door het bevuren van het bepaalde terreingedeelte waarin die troep zich bevindt. G. V. Mob. A. punt 6 geeft dan ook aan dat tegen ijle, en tegen smalle en ondiepe bewegende doelen het verkrijgen van een goede uitwerking veel tijd en veel munitie kost. Hoeveel tijd en hoeveel munitie, hangt bij het genoemde tir au lapin af van de nauwkeurigheid van de waarneming (punt 5) en van de geoefendheid van vuurleider en batterijbediening. De laatste moet snel en nauwkeurig zijn. Uit het bovenstaande volgt, dat het vuren op ontwikkelde in fanterie boven 3 k.m. munitieverspilling is, ook indien men ze kan waarnemen. Wil men namelijk op één compagnie, die zich in ontwikkelde formatie door het terrein beweegt, goede uitwer king hebben dan kan men om de gedachte te bepalen de be- noodigde munitie berekenen als volgt. Stel de compagnie heeft zich opgelost over een strook van 300 bij 500 M. dan is voor vernietigingsvuur noodig volgens de vuurtactische aanwijzingen in het V. S. A. 3X5X120 schoten 1800 in 3 a 5 minuten, waarvoor noodig zouden zijn minstens 60 stukken. Voor storend vuur 3 X 5 X 150 2250 schoten per uur (18 stukken). We zien dus dat het te bereiken resultaat in geenen deele in verhouding staat tot de te verschieten munitievoorts dat waar beneden 136 L'étude par l'infanterie de la progression sous le feu d'artillerie. Revue d'infanterie 1928 blz. 870.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 34