b. Voor het voeren van een gesprek van één der posten tegelijk met meerdere andere posten (b. v. het dicteeren van een bevel door den Bat. Cdt. aan alle compagnieën) moet bij de tegenwoor dige schakelaar gebruik gemaakt worden van de doorverbinding P-Q (zie schema), waarvan het gevolg is dat het tegelijkertijd voeren van een gesprek door 2 andere posten uitgesloten is. Bij de hierboven onder a. genoemde gewijzigde constructie blijven de andere aangeslotenen steeds in verbinding met de centrale, en kunnen eveneens gesprekken gevoerd worden. De verschillende stekkers van de posten, die het bevel moeten opnemen, worden dan om en om geplaatst, d. w. z. stekker van 1 in stekkerbus van 2, stekker van 2 in stekkerbus van 3, enz., terwijl de laatste stek ker verbonden wordt aan de stekkerbus van den Bat. Cdt. Hieraan zou echter het bezwaar kleven dat er geen stekker voor controle meer over was. Ook dit wordt opgeheven bij toepassing van het in de 2e plaats hierna genoemde, daar dan de Bat. Cdt. op de schakelaar over een eigen stekker, in dit geval de contrölestekker, beschikt. Hiermee vervalt ook de oplossing genoemd op blz. 114ï pt. 6 4e alinea. Het bezwaar zou volgens dit'punt te ondervangen zijn door een der overige aangeslotenen te verbinden met toester II (zie I. M. T. 1929 No. 12, schema 1). N. m. b. m. zou dit echter alleen afdoende zijn voor die ééne aangeslotene, daar toestel II op de schakelaar slechts beschikt over één stekkerbus, en men hier dus maar één der aangeslotenen mee zou kunnen verbinden, ter wijl de overigen, volgens de huidige constructie, niet met deze aan geslotene verbonden kunnen worden. Bovendien zal het meest voor komende geval van een gesprek als bovenbedoeld, zijn het ook aangehaalde, n. 1. dat de Bat. Cdt. aan de Cien. een gelijkluidend bevel wil dicteeren, waardoor toestel II zelf in gesprek is. Dit zou echter ondervangen kunnen worden door inplaats van de draad kiem voor toestel I (bedienings-toestel schakelaar) eveneens een draadklem-stekkerbus te gebruiken. In de tweede plaats is het gebleken bij de gehouden proeven bij het 2e Regiment Infanterie, dat een groot bezwaar van het bestaan de systeem is het niet direct verbonden zijn van den Regiments Cdt. en den Bat. Cdt. op de schakelaar. Het tegen de doorloopende aansluiting van deze posten op de schakelaar aangevoerde bezwaar van blz. 1139 4e alinea, is n. m. m. niet zoo heel groot, daar daarvan tijdens een gesprek van deze posten geen last onder vonden wordt, terwijl bovendien de telefonist b.v. van toestel II bij te vragen aansluiting direct kan melden, dat de gevraagde post (en) nog in gesprek is (zijn). Is de doorverbinding aanwezig, dan heeft dit de navolgende voordeden 157 N. 1. dat de telefonist van het toestel van den bataljonscommandant steeds de aanvragen der aangeslotenen aan de centrale zou hooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 57