Het regiment heeft in ieder gevecht artie-steun noodig: waarom deze dus niet van huis uit beschikbaar stellen Op deze wijze heeft ieder regiment de beschikking over zgn. „Nahkampf- artillerie" en behoeft in de divisie-artie. dus de verdeeling in groepen voor „Fernkampf" en „Nahkampf" niet te worden toegepast. 7. Een compagnie lichte motor-terreinwagens de batal jons en cien. hebben deze voertuigen noodig voor verkenningsdoeleinden (zie boven). 8. Vechtwagens en vliegtuigen: al naar behoefte toe te voegen door de Divisie. Noodig wordt echter geoordeeld dat het regiment een eigen grondorganisatie (Landeplrtz) met reserve-onderdeelen en geschoold personeel bezit, waarbij, een of twee lichte vliegtuigen voor den verbindingsdienst 9. LEIDRAAD VOOR DE BEVELVOERING EN DEN DIENST BIJ: HOOFD- EN STAFKWARTIEREN. Uit Nederland werd bovenstaande nieuw verschenen leidraad voor de land macht ontvangen. De Redactie meent in het belang van de lezers te handelen door van dit voorschrift een uittreksel in het periodiek op te nemen omdat de leidraad veel bevat wat voor het leger h. 1.1. of in ongewijzigden vorm van toepassing zou kunnen zijn öf althans overdenking verdient. Uittreksel: 3. Een staf bestaat uit een nader vast te stellen aantal sectiën. Tot den staf kunnen voorts eenige diensten en een troependetachement behooren. Wanneer daartoe aanleiding bestaat kan een afzonderlijke staf van de zeemacht worden ingedeeld. 4. Aan het hoofd van eiken staf staat een chef van den staf. Hij is den bevelhebber behulpzaam bij de vervulling van diens taak. Hij draagt zorg op de hoogte te blijven van den strategischen en tac- tischen toestand en van de eischen, welke dientengevolge aan de groote eenheid, waarbij hij is geplaatst, worden gesteld, alsmede van den geest en den toestand van den troep. Hij is bevoegd en verplicht zijn inzichten omtrent een en ander aan den bevelhebber te ontvouwen, de voor- en nadeelige gevolgen van i'n beraming zijnde operatiën en van de overige voorgenomen maatregelen uiteen te zetten, den bevelhebber, gevraagd en ongevraagd, den raad te geven, welken hij nuttig oordeelt en dezen de voorstellen te doen, welke noodig zijn. Hij regelt den dienst bij den staf en draagt zorg, dat bij den staf het door den bevelhebber genomen besluit wordt omgezet in duidelijke nauwkeurige bevelen. De hoofden van sectiën en diensten alsmede de commandant van het troependetachement staan, ongeacht rang en anciënniteit, onder zijn rechtstreeksch bevel, met uitzondering van die hoofden van diensten, welke staan onder de rechtstreeksche bevelen van de hoofden van sectiën. Hij zorgt voor een goede samenwerking tusschen de verschillende sectiën en diensten. Hij geeft aan de hoofden der sectiën, der diensten, voor zooveel rechtstreeks onder zijn bevelen staande, alsmede aan den artilleriecom mandant, indien deze tot het hoofd-(staf)-kwartier behoort, en aan den commandant van het troependetachement, de aanwijzingen, welke zij behoeven of welke hem dienstig schijnen, neemt van hen in ontvangst 179

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 85