187 II. BOEKBESPREKING. LorettoAufzeichnungen eines Kriegsfreiwilligen" l)van Max. Hinz. Dieses Buch ist keine Dichtung, sondern ein wahrheitsgetreuer Bericht über das Leben und Leiden des deutschen Frontsoldaten im Westen. Ein erschütterndes Bekenntnisbuch in dem jeder Frontkampfer ein Stück seiner eigenen Lebens- geschichte wiederfinden wird. In tegenstelling met vele publicaties over den oorlog, welke bijna zonder uitzondering slechts momenten uit het leven te velde geven, heeft de schrijver van dit boek van af de eerste oorlogsmaan den tot aan het einde van den oorlog aan een en hetzelfde gedeelte van het front, Loretto hoogten, Labyrinth, hoogte 70, Loos, alle bekende namen uit den tijd der oorlogstelegrammen, gestreden. Veel leering schuilt er in dit boek geschreven door een vrijwilliger, die alle lagere rangen doorloopt en eindelijk als compagniescommandant optreedt. Veel leering omdat telkens de groote noodzaak, dat de officieren in het lot hunner ondergeschikten medeleven naar voren treedt. Een boek ook dat veel stof levert voor nuttige en toch sobere besprekingen of juister gesprekken met kader. 12. TIJDSCHRIFTENOVERZICHT. Oefeningen. Journal of the Royal United Service Institution No 496. November 1929. „Army Exercices 1929", kapitein B. tl. Liddell Hart. „Het doel der ma noeuvres was, de beproeving van de organisatie van de infanterie-brigade- de beste wijze van vervoer der mitrailleurs in een mitr. compagnie; de or; ganisatie van een cavalerie-regiment; het gebruik van lichte en middelbare tanks; de organisatie van reparatie-ateliers". Wat het eerste betreft zegt schr. o. a. dat ongetwijfeld de indeeling van lichte tanks de offensieve kracht van de inf. brigade zeer belangrijk heeft verhoogd, welke bijna tot nul was ver minderd. Die lichte tanks vormen in feite de werkelijke aanvalskracht en de inf bataljons waren weinig meer dan een toevoegsel, dat diende om het be zette terrein over te nemen. „Maar het is een zeer groote vraag of dit voor deel voor de infanterie-brigade niet was verkregen ten koste van het geheel of het voldoende compensatie was voor het verlies van strategische mobiliteit en werkzaamheid, wat een gevolg zou zijn van het zoo nauw binden van tanks aan infanterie". Opleiding Mil. Wochenblatt. No. 14. October 1929. „Ausbildung und Ausrüstung fiir den Nahkampf". Na gewezen te hebben op het feit dat het handgemeen nog altijd zijn zeer groote beteekenis heeft in den modernen oorlog, zegt schr.: „De opleiding tot het handgemeen is echter ook en daarop moet bijzonder worden gewezen van groote moreele beteekenis. Want de infan terie welke zich in het handgemeen in haar element voelt en de meerdere van haar tegenstander, gaat bij den aanval veel eerder, veel krachtiger en sneller tot vlak bij den vijand voorwaarts, waar zij het beste beschut is tegen diens zware wapens". Schr. 's beschouwingen loopen vnl. over het boek van luit.-kol. E. v. Loebell„Der Nahkampf. Beispiele und Lehren auf Grund der Erfahrungen des Weltkrieges", in verband met de bestaande voor schriften. 1} Is aanwezig in de bibliotheek van het D. v. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 93