Bij de verdediging zal zij het oprukken naar en het doordringen in de eigen stelling te zamen met de eigen infan terie beletten. Deze samenwerking is wel moeilijk omdat ze nauw luistert voor wat betreft den tijd. Ieder te vroeg of te laat afgegeven vuur boet in van zijn waarde, kan zelfs waardeloos zijn. Misver standen kunnen de noodlottigste gevolgen hebben. De moeilijk heden nemen toe met het snellere verloop van een gevechts handeling. 11. Het ontstaan van de samenwerking. Alvorens tot de bespreking over te gaan van de wijze waarop volgens de tegenwoordige beginselen de samenwerking tusschen infanterie en artillerie geregeld behoort te zijn, willen wij nagaan hoe die samenwerking in den loop der tijden is gegroeid. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de samenwerking tusschen infanterie en artillerie een betrekkelijk eenvoudige zaak was. Toen namelijk het ballistisch vermogen der artillerie nog gering was, de gevechtsafstanden klein waren, speelde het infan terie gevecht zich steeds af onder de oogen der artillerie. Door de mindere vuurkracht der infanterie wapens was een voortdu rende steun niet noodig voor het verkrijgen van een beslissing. Werd in sommige tijdperken (linietactiek van Fred, de Groote) (Napoleontische tactiek na Asperen) een nauwere samenwerking beoogd, dan streed de artillerie in de rijen der infanterie en rukte met deze op (z.g. bataljonsgeschut). Met de vorderingen der wapentechniek groeide de gevechts afstand tusschen infanterie en artillerie, waardoor de samenwer king verloren ging. In den Russisch-Japanschen oorlog had de tactiek zich nog in het geheel niet aangepast aan de groote dracht der artillerie. Dit was een van de oorzaken dat de steun welke de artillerie aan de infanterie verleende ver beneden de verwachtingen bleef. Sindsdien is in alle legers naar een oplossing gestreefd. De nauwkeurige aanwijzingen welke men tegenwoordig in de voorschriften aantreft aangaande de samenwerking tusschen in fanterie en artillerie zijn de vrucht van de treurige ervaringen, welke de wereldoorlog in dit opzicht opleverde. Vóór den oorlog was de samenwerking wel sterk door gen. Percin gepropageerd, doch ze bestond nog slechts in theorie, terwijl van de practische toepassing heel weinig sprake was. Men heeft dit veel geweten aan conservatisme van de zijde van de artillerie, maar ook de materieele hulpmiddelen ontbraken. 203 Een andere oorzaak was het misbruik dat van die groote dracht werd gemaakt, v. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 13