Een vast systeem is van belang, hetwelk dan ook zooveel mogelijk moet worden gevolgd door de infanterie, die alle doelen opgeeft, die ze ontdekt in de eerste plaats de doelen die haar in de uitvoering van haar taak belemmeren, doch ook niet te vergeten de doelen welke ze ontdekt doch waarvan ze niet direct last heeft; neventroepen kunnen daar last van hebben zonder de plaats te kunnen vaststellen Z n. vraagt de berichtofficier alvorens het bericht door te geven de nog noodige inlichtingen. Voorts is het wenschelijk op te geven, waar de eigen voorste troepen zich bevinden, want zulks kan van invloed zijn op de wijze waarop het vuur wordt afgegeven. Ten aanzien van laatst genoemde aangelegenheid onthoudt zich de infanterie-commandant van advies, daar het een technische aangelegenheid betreft. Z.m. zal de berichtofficier den infanterie-commandant inlichten binnen hoeveel tijd het vuur kan worden afgegeven, maar in ieder geval moet de infanterie ervan doordrongen zijn, dat is artilleriesteun eenmaal aangevraagd ze haar ingenomen posities niet mag verlaten tot het moment dat het vuur wordt geopend. De noodzakelijkheid van dat wachten wordt ook vastgesteld in meeraangehaald artikel van Challéat met de woorden „Or, une fois un tir prescrit, l'infanterie ne doit pas dépasser les emplacements avancés, qu'elle doit avoir fait con- naitre a i'artillerie d'appui en l'invitant a intervenir. Elle ne doit reprendre sa progression qu'une fois le tir exécuté sous peine de tomber elle même sous les coups de ses propres canons". Kol. Mozin (W. J. 1928 blz. 88) propageert in deze ook wel de noodige voorzichtigheid, doch wenscht als de gevraagde artillerie steun uitblijft en de neventroepen wel vooruit kunnen, een omtrekking van den hinderlijken weerstand. Deze omtrekking moet zoodanig zijn dat de troepen zijdelings 100 M. en in de schootsrichting 400 M. van het te beschieten object blijven. Deze afstanden houden blijkbaar verband met de spreidingen, maar het gevaar is m.i. veeleer te zoeken in een onnauwkeurige opgave, onjuiste coördinaten als anderszins. Aangenomen is blijkbaar gebrekkige of geen waarneming, anders ziet de artillerie die omtrekking zelf welzonder waar neming zijn de fouten in lengte of breedte even waarschijnlijk. Bovendien hoe weten die troepen in voorste linie precies op welk terreingedeelte vuur is aangevraagd? Kunnen zij zich rekenschap geven van de richting van het te verwachten vuur Mij komt een dergelijke handelwijze gekunsteld voor en daarom hoogst riskant. d. Waarneming. Als er gevuurd wordt, zal de berichtofficier elke gelegenheid benutten zijn lastgever in te lichten omtrent de ligging van het vuur. Onder bepaalde omstandigheden kan het zelfs mogelijk zijn hem door te verbinden met een der batterijen en hem als vuurleider te 211

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 21