Ten slotte is voor een goede samenwerking noodig, dat de afstand tusschen infanterie en steunende artillerie zoo klein mo gelijk is. M. i. kan maar om één enkele reden van dit principe worden afgeweken nl. in verband met de waarnemingspunten. Verkeerd zou het zijn de artillerie op te stellen dichtbij de te steunen in fanterie, zonder behoorlijke waarneming als er elders wel goede waarnemingsmogelijkheden zijn en van daar uit de steun ook kan worden verleend. Dan behooren de stellingen te liggen bij die waarnemingspunten (pt. 26 G. V. Mob. A. 2). Gen. von Tischischwitz geeft beschouwingen hieromtrent ontleend aan Deutsche Wehr 4 1 28 besproken op blz. 139 in Revue d' artillerie Juli 1928. Hij wenscht voor de artillerie d'appui direct (ik gebruik hier opzettelijk de Fransche benaming opdat men vooral in het ondervolgende niet zal denken dat hij het over begeleidende artillerie heeft) waarneming op hetgeheele voorterrein. Hij wenscht waargenomen vurendeze eigenen zich beter om aan alle wisselvalligheden tegemoet te komen dan voorbereide vuren. Daarom, zegt hij, zal de ligging der waarnemingspunten beslissen over de plaats der batterijen. Deze moeten zooveel mogelijk naar voren, omdat de waarneming ook meest in voorste lijn zal zijn. Om dezelfde reden moet met de ontwikkeling der actie, de artillerie haar infanterie zoo dicht mogelijk volgen. Voorts wenscht hij de waarnemingsposten in de zone van actie der te steunen infanterie, zoowel met het oog op de waarneming als de verbinding. XII. Verbindingsmiddelen. Het is niet de bedoeling in dit artikel de verbindingsmiddelen geheel te behandelen, doch slechts enkele grepen te doen (ver wezen wordt naar l.M. T. 1929 No. 7 het hoofdstuk: desamen werking meer in het bijzondereverbindingsdienst blz. 646). Omtrent de verbindingen in het algemeen valt het bij de be studeering van onze voorschriften op, dat de verplichting van het onderhouden van de verbinding tusschen den infanterie- en den 215 (1) Waargenomen vuren kunnen natuurlijk ook voorbereid zijn, maar het begrip voorbereide vuren is hier bedoeld als tegenstelling, dus vuren die uitsluitend op voorbereiding berusten. (Zie ook W.J. 1927 blz. 114). (2) Punt 26 (2) (3) G. V. mob. (A. zegt(2) Bij de groepeering van de artillerie zal steeds rekening moeten worden gehouden met de waarnemings mogelijkheden. Deze kunnen van zoo overwegend belang zijn, dat alle an'ere eischen, welke bij de stellingkeuze van invloed kunnen zijn daarbij ten achter moeten worden gesteld. (3) Bij de keuze van artilleriestellingen moet z. v. m. rekening worden gehouden met de ligging van de uitgekozen artil- leriewaarnemingspunten. (Red.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 25