artillerie-commandant nagenoeg geheel op de schouders van den laatsten wordt gelegd. Personeel en materieel worden uitsluitend door de artillerie geleverd. De Fransche reglementen staan een wederzijdsche verbinding voor. Doch in de artikelen van K. in het I. M. T. 1928 No. 7 en 8 betreffende verbindingsaangelegenheden wordt er op gerekend, dat de artillerie de geheele verbinding ook met de infanterie zelf tot stand brengt, al laat de schrijver ook de mogelijkheid open, dat voorloopig nog gebruik zal kunnen worden gemaakt van de verbindingsas van de infanterie tot de eigen verbindingen klaar zijn. Zulks komt ook tot uiting in het nieuwe voorschrift A.V.D. pt. 75. Onder de vele verbindingsmiddelen die men bij de behandeling dezer aangelegenheid op den voorgrond ziet treden is er één waaraan dikwijls maar al te weinig aandacht wordt besteed. Kan telefoon worden stuk geloopen of geschoten, bij enkellijn worden afgeluisterd door den vijand, kunnen telegraphie en tele fonie zonder draad behalve meegeluisterd, nog opzettelijk worden gestoord, de verbinding door zicht, mag ze al niet volmaakt zijn, is de oudste en zekerste, in alle gevallen de eenvoudigste. De artillerie kan zich richten naar de bewegingen der eigen infan terie, al kent ze de motieven dier beweging niet. In het algemeen behoeft de infanterie den meesten steun als ze zich beweegt, zij biedt doelen en vuurt zelf niet. Doch het terrein heeft vuurarme ruimten, welke niet spreken uit de kaart en zich eerst ter plaatse doen kennen. Dikwijls zal een infanterie afdeeling welke voor waarts gaat, geen artilleriesteun noodig hebben, een andere daar entegen wacht op beschieting van 's vijands front om voorwaarts te gaan. Daarom is deze nooit te versmaden wijze van verbinding toch nog gebrekkig en dient men ook de andere middelen steeds als aanvulling te benutten. Het mag evenwel als een verheugend verschijnsel worden be schouwd dat It. col. de la Porie du Theil en generaal Tischisch- witz in meergenoemde bronnen voor deze wijze van samenwerken weer eens bijzonder de aandacht vragen. Evenals ons G.V. Mob. A. wijst F. u. G. er steeds op in punt 289 in het bijzonder ten aanzien van de beslissing„Die Artillerie musz stets mit allen Mitteln danach streben, das Antreten der Infanterie zuin Sturm durch Augenverbindung zur vordersten Infanterielinie zu beob- achten". 216 D V Q punt 75. Aanvankelijk kunnen de telefoon-veibindingen met de artillerie worden aangesloten op de verbindingsas van de divisie of van de infanterie. De artillerie behoeft alsdan slechts te worden aangesloten op den dichtstbijzijnden verbindingspost in die as.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 26