Voor wat de vliegtuigen betreft hebben we boven al gezien dat ze hun medewerking voor de liaison verleenden door photo- graphieën te vervaardigen van het terrein tot vastlegging van merkpunten, die zich altijd beter voor doelaanduiding leenen dan coördinaten. In het artikelL'aviation en liaison avec l'infanterie (Revtie d' Infanterie Febr. 1928) wordt behandeld, hoe men de voorste lijn van eigen partij en die des vijands op gezette tijden kan doen vastleggen door laag vliegende vliegtuigen waartoe de eigen voorste troepen lappen uitleggen en de vliegtuigen dienen te dalen tot 500 M. VIII. Begeleidende artillerie. (Artillerie d' accompagnement iinmédiate). In het artikel van kolonel EtienneLa contribution a l'etude du problème de la liaison infanterie artillerie Revue d' Infanterie April Mei 1927) bespreekt deze in het eerste gedeelte den stel lingoorlog en wenscht daarbij geschut, dat in de onmiddellijke omgeving van de eigen infanterie strijdt ingedeeld bij de Batal jons om de kleine doelen als mitrailleurnesten, die aan de wer king van de barrage roulant ontsnappen op korten afstand met juistheidsvuur en snel te kunnen bestrijden. In het tweede gedeelte behandelt hij den bewegingsoorlog, meer in het bijzonder het stuiten op weerstand bij de vervolging, het contact nemen, waarbij de vijandelijke weerstandslijn niet nauwkeurig bekend is, en het ontmoetingsgevecht. Hij komt daarbij steeds tot dezelfde bezwaren, nl. het dikwijls foutief opgeven van coördinaten, de moeilijkheden der overbren ging van berichten door de lange telefoonverbindingen, den langen tijd die benoodigd is om den aangevraagden vuursteun te ver- leenen, waarbij de toestand zich zoodanig kan hebben gewijzigd, dat de eigen troepen het vuur ontvangen. Bij het ontmoetingsgevecht kan zelfs niets van te voren worden vastgesteld, het heen en weer gaand beloop van het gevecht ontsnapt aan alle voorzieningen. Als eenige oplossing komt hij steeds tot dezelfde conclusie namelijk om naast de artillerie d'appui direct, te beschikken over infanterie geschut en als dat niet in ruime mate voorhan den is artillerie d'accompagnement immédiate toe te voegen. Hij staat in deze niet alleen, integendeel, die noodzakelijkheid wordt thans in alle legers erkend. Lt. Col. Buchalet zegt in L'armement de l'artillerie de la Division (Revue d' Artillerie Juli 1927). De artillerie d'appui direct heeft in den oorlog niet kun nen voldoen aan de wettige aanvragen van de infanterie, hij levert een betoog dat vrij wel parallel gaat met de beschouwingen van Etienne. Allerwege zien wij dan ook begeleidende artillerie 217

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 27