wanneer men het optreden en de nooden van den aanvrager niet kent. Zoo moet de infanterie-commandant een algemeen inzicht heb ben in de volgende zaken aantal beschikbare vuurmonden dracht van de vuurmonden en uitwerking der projectielen globale hoeveelheid projectielen, voor een bepaalde uitwerking vereischt munitievoorraad voor de artilleriewerkzaamheden benoodigde tijd het belang van waarneming gevaar voor overschoten troepen. De artillerie-commandant dient een algemeen begrip te hebben van gevechtsvormen en indeeling der infanterie ingenomen ruimten uitwerking der automatische wapenen snelheid van optreden. Bij het verkrijgen van bedoelde kennis mag men evenwel niet volstaan staan met op de hoogte te komen van de elementaire ge dragingen van het zusterwapen in het gevecht. Men moet zich daar entegen eigen maken, op welke wijze de wapens optreden ter bereiking van het gemeenschappelijk gevechtsdoel. De wijze van bereiken van dit gevechtsdoel kan evenwel alleen dan gemeen goed worden, indien het optreden berust op een heid van opvatting: het is de taak der hoogere legerlei ding, voor deze eenheid van opvatting te waken, c. q. haar in het leven te roepen. Deze taak zal gemakkelijker vallen, naar mate de algemeene voorschriften van een leger uitgebreider zijn, en zwaarder worden, wanneer slechts over beknopte voorschrif ten wordt beschikt. Hoe kan nu een en ander worden bevorderd Reeds werd opgemerkt, dat de grondslagen in vredestijd moe ten worden gelegd in oorlogstijd is het hiervoor te laat. De kennis van het elementaire optreden der wapens kan wor den verkregen door studie en door over en weer officieren te detacheeren, liefst voor niet te korten tijd. Daarenboven moet men echter doordringen in het wezen van het gezamenlijke gevechthiernaar worde bij alle oefeningen gestreefd, eensdeels door deze gezamenlijk te houden, andersdeels door bij de oefeningen van het eene wapen de medewerking van het andere tot in details te betrekken. De gezamenlijke oefenin gen behoeven noch toelichting, noch aanprijzing, v. w. b. hun nut. Wat betreft het betrekken van het eene wapen bij oefeningen van het andere, hieronder wordt het navolgende verstaan. Men constateert bij deze oefeningen dikwijls, dat de C. van een inf. 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 33