afdeeling, wiens troepen stuiten op weerstand, welke art. steun noodig maakt, te kennen geeft dien art. steun te zullen aanvra gen, zonder dat een en ander verder wordt uitgewerkt. Steeds dient hierbij te worden nagegaan, hoe die aanvraag zou kunnen geschieden en hoeveel tijd het zou duren, voordat daaraan kan worden voldaan. Omgekeerd mag bij art. oefeningen niet worden volstaan met het voldoen aan een gefingeerde steunaanvraag van een inf. C., zonder dat art. zich daarbij rekenschap geeft van de plaats van de steun- vragende afdeeling, haar nevenafdeelingen en haar verder optre den, waarbij een infanterieaanval met verondersteld verloop als basis van de oefening kan dienen en het zaak is, steeds op te verwachten vuuraanvragen vooruit te loopen. Slechts een leger, waarin de intellectueele samenwerking op bovenstaande wijze is voorbereid, kan met kans op succes de materieele samenwerking onder oogen zien. C. De samenwerking door de opdracht. Wij zagen reeds dat de kiem voor samenwerking wordt gelegd door het aanwijzen van een bepaalde infanterie-afdeehng voor een bepaalde taak en het aanwijzen van een arti'lerie-afdeeling, om bij het vervullen van die taak de bedoelde infanterie-afdee- ling te steunen. Ook werd reeds vermeld, dat de opdrachtgever meer in uit voeringsdetails kan afdalen, naarmate het verloop van den strijd meer of minder te voorzien is. Indien men over veel artillerie en veel munitie beschikt, kunnen deze details, indien terrein en omstandigheden zich daartoe overigens leenen, bestaan in het vooraf regelen van een auto matisch verspringenden vuurwals. Wordt over minder artillerie en munitie beschikt dan kan deze regeling bestaan in van te voren vastgestelde vuurconcentraties. Beide gevallen kenmerken zich door een minutieuse vaststelling van tijdstippen en plaatsen met betrekking tot de te leggen artillerievuren, waarmede de bewegingen der infanterie rekening moeten houden. In dit geval is er dus van samenwerking tusschen de ondercommandanten eigenlijk geen sprakezij bestaat alleen door den blik op het horloge. Bij de vuurwals, welke geheel automatisch verloopt, vuurt de artillerie eerst op 's vijands voorste weerstandszöne en verlegt het vuur, op een bepaald, vooraf vastgesteld tijdstip, sprongsgewijze naar voren. Sprongen meestal 100 M. De snelheid geregeld naar de snelheid, waarmede men verwacht, dat de infanterie terrein zal win nen. Dit wisselt af van 2 tot 4 minuten per sprong van 100 M. Op sommige, vooraf bepaalde strooken, waar men veel weerstand verwacht, blijft de vuurwals langer liggen: deze langere tijdsduur is eveneens van te voren bepaald. Ten slotte houdt de vuurwals 224

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 34