D. De samenwerking tusschen de ondercommandanten. Dit is het moeilijkste en tevens het belangrijkste gedeelte der samenwerking tusschen beide wapens. Het vraagt een oplossing, die noch in vredestijd, noch vóór het gevecht is te geven, doch een oplossing, welke tijdens de actie moet worden tot stand gebracht, m. a. w tijdens omstandigheden die dwingen tot het snel verkrijgen van het eigenlijke resultaat der samenwerking, den vuursteun. Hierbij spannen moeilijke situaties, wisseling der omstandigheden, de bezwaarlijkheid der verbindingen en's vijands wapenwerking samen om, zeker die snelheid, en soms de geheele uitvoerbaarheid te belemmeren. Een en ander wil geenszins zeggen, dat het niet de plicht der ondercommandanten zou zijn, de mogelijkheden en waarschijn lijkheden van te voren onder de oogen te zien en gezamenlijk te bespreken, teneinde de uitvoerbaarheid tijdens de actie zooveel mogelijk te vergrooten. Dit geeft het aanzijn aan eenige alge- rneene verplichtingen dier ondercommandanten, afgescheiden van, doch in nauw verband met de eigenlijke aanvraag tot het verleenen van vuursteun. 1. Algemeene verplichtingen van den infanteriecommandant. Den artilleriecommandant steeds, geregeld en tijdig op de hoogte houden van toestand en voornemens. Zwaartepunt van het gevecht meedeelen. Inzicht in toestand van den vijand meedeelen, plaatsen waar weerstand verwacht wordt. Terreinstrooken opgeven waar infanteriewapens niet ten volle tot hun recht kunnen komen. Overleg plegen inzake plaats commandopost. Snelle berichtenwisseling verzekeren. 2. Algemeene verplichtingen van den artilleriecommandant. Zich persoonlijk vervoegen bij den infanterie-commandant. Waarnemers zenden tot zoo dicht mogelijk bij de infanterie. Aan den infanterie-commandant mededeelen, welke terreinen zijn in te zien. Mededeelen wat ter beschikking is (vuurmonden en munitie) en opgave van alle veranderingen daarin. Opgave van voorbereide vuren. Vaststelling daarvan in onder ling overleg. Detacheering van berichtofficieren met het noodige personeel en materieel, indien persoonlijk contact niet mogelijk is. Overleg gebruik van eventueele luchtwaarnemers. Mededeelen van alles wat door waarnemers wordt gezien, ook al is dat niet van direct belang voor de artillerie zelve. Zorg voor snelle berichtenwisseling. Overleg omtrent plaats van den commandopost. 226

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36