Voordeelen van deze methode zijn Korter bericht bij gebruik van morseteekens. Geen gebruik van coördinaten welke de vijand zou kunnen meelezen. Mogelijk bij kaarten zonder ruitverdeeling. Een nadeel is het niet algemeen gelden van de assen, welke dus van te voren moeten worden overeengekomen. Voorts ook het feit, dat op afdringen van de voorgenomen richting niet is gerekend. Ter voorkoming van verwarring moeten hierbij de steeds te- rugkeerende uitdrukkingen door korte codewoorden worden ver vangen en niet door lettergroepen. Voor zoover van belang voor de eigen artillerie, is hiermede de inhoud der steunaanvragen behandeld. Er is evenwel nog meer. De opvolgende hoogere inf. commandanten moeten de aanvragen doorzenden, na ze te hebben beoordeeld en omtrent de volgorde beslissen. Hiertoe is het noodig, dat de aanvragen steeds een korte tactische motiveering bevatten. Ook hier kunnen codewoorden voor: kan niet vooruit, lijd(t) zware verliezen, tegenstoot, enz. bekorting opleveren. Resumeerende komen wij dus tot den volgenden inhoud van de vuuraanvraag plaats en aard doel plaats voorste eigen infanterie; tactische motiveering. b. De overbrenging van de aanvraag. In hoofdzaak zal hieronder de aanval worden behandeld, waar bij de verdediging de principes gelijk blijven en de uitvoering veelal eenvoudiger wordt. Zooals reeds is opgemerkt, zal de vaststelling der te beschieten doelen veelal plaats hebben in voorste lijn. Het zal niet doenlijk zijn de ligging van dat doel in een mondeling bericht voor een ordonnans te verwerken: men kan hem het doel wel in het terrein aanwijzen, doch hij zal dan niet in staat zijn, het met juistheid aan een achterwaarts geplaatsten commandant op te geven. Men vervalt dus in een schriftelijk bericht, c.q. schets. Het verzenden per ordonnans zal in deze phase regel zijnis dit niet mogelijk door 's vijands vuur, dan zal men van andere middelen gebruik moeten maken (optische seinen, berichtprojec- tielen, berichthonden). Vuurwerkseinen zijn alleen mogelijk om. bepaalde vuren, welke vooraf zijn overeengekomen, aan te vragen. Hierbij moet evenwel de plaats van eigen inf. reeds aan de artillerie bekend zijn. Voorts kunnen vuurwerkseinen verzoeken om een vuur te staken uitdrukken, dan wel verzoeken om een bepaald vuur over een bepaalden afstand naar rechts, links, voor of achter te verleggen 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 40