Welke commandanten de bevoegdheid hebben, vuurwerkseinen, die rechtstreeks voor de artillerie bestemd zijn, af te geven, zal nader worden besproken. Worden dergelijke seinen als rechtstreeksch verbindingsmiddel ge bruikt, dan moet de mogelijkheid bestaan, om de ligging van het sein met juistheid vast te stellen, of wel de verschillende onder deden moeten herkenbare seinen afgeven. Terugkomende op het schriftelijke bericht zien wij dit in de eerste plaats bij den compagniescommandant aankomen (aan nemende dat een sectiecommandant in voorste lijn het verzendt). De comp. commandant moet het bericht beoordeelen en bij goed keuring doorzenden. Dit zal op dezelfde wijze geschieden, daar het uitzondering zal zijn, dat de Commandant bij den aanval over telefonische verbinding met den Bat. Commandant beschikt. Bij den Bat, commandant zal als regel de telefonische door zending beginnen, hetzij rechtstreeks aan de artillerie, als deze het bataljon steunt, hetzij aan den Regt. commandant, indien het regiment door een bepaald artillerieonderdeel gesteund wordt. Een berichtofficier van de artillerie zal hierbij als regel een tus- schenschakel vormen en wel tusschen den laatsten inf. commandant en den commandant der steunende artillerie. Hoe verder men naar achter is opgesteld, hoe minder men in de eigenlijke vuitraanvrage zal hebben te wijzigen, omdat men den toestand minder kan beoordeelen. Hiervoor treedt in de plaats de beoordeeling, of de aanvragende infanterie-afdeeling een genoegzaam belangrijken rol in de actie vervult, om de aan vraag voorrang te verleenen, dan wel aan te houden, waarbij de vraag van belang is, in hoeverre de artillerie ander, belangrijker werk heeft of kan verrichten. Overleg met den berichtofficier is hierbij geboden. Steeds moet men bedacht zijn op het beschikken over reserve verbindingen, hetzij door verdubbeling van de verbinding met gelijke middelen, hetzij door een verbinding met andere middelen. C. Tijd, benoodigd voor het voldoen aan de aanvraag. In het algemeen geldt, dat, hoe beter de aanvraag in voorste lijn is geformuleerd en hoe duidelijker de tactische motiveering is, hoe sneller de doorzending kan geschieden. Verder dient regel te zijn, dat alle aanvragen om vuursteun op de telefoonlijnen (posten) voorrang hebben en dat boeking en inschrijving eerst mag plaats hebben na de overzending. Om de gedachten te bepalen, kunnen de volgende cijfers nut hebben Een sectie-cdt. in voorste lijn verzendt de aanvrage 8.00 v. in. (d, i. dus na vaststelling van doel en eigen opstelling) 231

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 41