8.15 m. 8.16 m. 831 m. 8.35 m. 8.37 m. 8.43 m. 8.45 v. m. 8.50 m. 8.53 m. 8.54 m. 8.59 m. 9.01 m. 9.06 m. Aankomst van den ordonnans bij den Comp. Ct. (a) Lezen en beoordeelen. Doorzenden. (hoe meer men den toestand overziet, hoe korter tijd) Aankomst van den ordonnans bij den Bat. Ct. (b) Lezen, opzoeken kaart, beoordeelen. Naar telefoonpost. Telefoneeren naar telefoonpost Regts. Ct. Van telefoonpost Regts. Ct. naar Regts. Ct. (c) Lezen, opzoeken kaart, beoordeelen, overleg bericht- officier. Telefoneeren naar telefoonpost Afd. Ct. (de tact. motiveering is thans weggelaten) Bij Afd. Ct. Lezen en schrijven bericht aan batterij-Ctn. Telefoneeren aan bijctn. Orders bijctn. aan batterij, richten tempeeren, enz. Vuuropening 9.06 v. m. Benoodigde tijd één uur en zes minuten. Wordt een bataljon gesteund door een afdeeling (berichtofficier bij den Bat. Ct.) dan vervalt de schakel Regts. Ct. en wordt de tijd ongeveer 10 minuten minder Benoodigde tijd zes en vijf tig minuten. Wordt een bataljon gesteund door een batterij, dan vervalt bovendien de schakel afdeelingscommandant, en vermindert de tijd nog met ongeveer 6 minuten. Benoodigde tijd vijftig minuten. Geenerlei storing of vertraging is hierbij in rekening gebracht. Bij de verdediging kan een en ander vlugger geschieden, om dat de ordonnansen dan geheel kunnen worden vervangen door telefoon, mits deze intact is. Ook zullen meer vuren van tevoren zijn vast te stellen en kunnen dus meer vuurwerkseinen worden gebruikt. De vraag, wie deze seinen, b. v. voor aanvragen van een afsluitingsvuur, mag afgeven, hangt samen met het feit, of de telefonische verbinding Comp. Ct.-Bats.Ct. intact is. Eerstge noemde toch ziet de noodzakelijkheid voor het afsluitingsvuur aankomen. De Bat. Ct. zal in de meeste gevallen deze noodzakelijk heid niet kunnen beoordeelen, zonder een tactisch bericht van 232 V. V. V. V. V. V. V. V. V. V. V. V. (a) Afhankelijk van de omstandigheden. (b) Als ameestal minder bezwaarlijk, doch ook meestal grooter afstand. (c) De Bat. Ct. geeft het bericht af te 8.35, De regts. ct. ontvangt het te 8.45, d. i. dus na 10 minuten. Dit is gunstig en wordt slechts bereikt, indien er hoogstens één verbindingspost (centrale) tusschen zit. Bij een in Juni 1928 in Holland gehouden verbindingsoefening, werden 100 tel. berichten verzonden van een Co post naar de naasthoogere. Hierbij deden daarover: 6 berichten langer dan 1 uur, 68 berichten van 13 tot 50 minuten; 19 berichten 12 minuten of korter, terwijl 7 niet aankwamen. Van de 19 berichten, die binnen de 12 minuten aankwamen, waren er 11, die slechts één of geen tusschenpost te passeeren hadden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 42