3. MOTORISEERING VAN VERPLEGINGSVOERTUIGEN. door A J. B. (met 4 foto's). Een ieder, die de buitenlandsche militaire vaktijdschriften volgt, zal daaruit hebben kunnen vaststellen, dat het motoriseerings- vraagstuk der legers in vrijwel alle landen der wereld een brand punt van belangstelling is geworden, bepaalde troepeneenhe den, bestaande uit alle wapens en diensten, vermotoriseerd zijn geworden, dan wel proeven op groote schaal op dit gebied worden genomen. Ook het Indisch leger zal in de toekomst niet aan een der gelijke motoriseering, zij het dan wellicht op bescheidener schaal, kunnen ontkomen. In Nederland bestaat voor dit onderwerp eveneens warme belangstelling. Door den Kap. der Inf. (N. LH. Polis, werd in Januari van dit jaar te Rotterdam een voordracht gehouden over „De motoriseering der legers; ook van Nederlandsch standpunt gezien", welke voordracht is opgenomen in het orgaan der Ned. Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, 1928 1929, IVe aflevering. Dat het motorverkeer voor militaire doeleinden in den grooten oorlog reeds een geweldige vlucht heeft genomen, moge hieruit blijken dat Frankrijk aan den vooravond van den oorlog beschikte over 170 militaire auto's, einde Augustus 1914 over 6000, terwijl in November 1918 bij den autodienst aanwezig waren 92.000 autos en 11500 man personeel, waaronder 2500 officieren. In begin 1914 is de snelle opmarsch van Duitschlands rech tervleugel slechts mogelijk geweest dank zij de prestaties der autotreinen, die voor den aanvoer zorgden. De diensten der autotreinen waren zoo in het oog loopend, dat de auto spoedig ook gebruikt werd tot vervoer van de infanterie tot steun van de voortrukkende cavalerie. Ook mitrailleurs en artillerie wer den zoo vervoerdde grondslagen voor gemotoriseerde afdee- lingen werden hier gelegd. De verplaatsing van een deel van de reserves, bestemd voor het leger van generaal Manoury door de Parijsche taxis, onder leiding van generaal Galliénie, vestigde in het bijzonder 234

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 44