plegingsvoertuigen noodig, die den troep overal kunnen volgen en bij de keukenwagens kunnen komen, terwijl het aanwezig zijn van reservevoorraden onmiddellijk bij den troep, hier nog veel klemmender is dan in Nederland. Maar voor Indië bestaat wel een tusschenweg om de verpleging eenvoudiger, soepeler en sneller te maken, zonder dat daarbij vermeerdering van personeel en materieel noodig is, noch ver lenging van de marschcolonne der treinen (eerder verkorting) ten gevolge heeft. In onze koloniën wordt in verband met de kleine Inheemsche trekpaarden veel lichter treinmaterieel gebruikt als in Nederland. De zware Ned. proviand- en haver-wagens hebben een laadver mogen van 1000 K.G.onze Japansche treinkarren hoogstens 300 K.G. Deze lichte treinkarren, zoomede de even licht gebouwde keuken- en filterwagens, elk bespannen met 2 a 3 Inheemsche paarden, kunnen, zooals uit de manoeuvrepraktijk ten duidelijkste is gebleken, overal waar de weg maar even breed genoeg is, den troep volgen. Het zijn deze treinkarren, die nadat zij den heelen dag den troep volbeladen hebben gevolgd, na aflading in het bivak of kantonnement, moeten terugkeeren naar de hoofdverstrekkings- plaatsen om te fourageeren. De paardentractie van deze voer tuigjes, die een marschsnelheid hebben gelijk aan de infanterie, heeft tengevolge, dat het fourageeren zoo lang duurt en de troep dikwijls pas zeer laat zijn verplegingsartikelen krijgt. Neemt men aan dat de hoofdverstrekkingsplaatsen 5K. M. achterwaarts liggen, de krap toegemeten treinvoertuigen 2 maal moeten rijden en het verstrekken, opladen, vastsjorren enz. van de verplegings artikelen op de hoofdverstr.plaatsen en het distribueeren bij den troep telkens in totaal 11/2 uur duurtdan is het fourageeren in +7 uur afgeloopen. Het behoeft geen betoog, dat personeel en paarden na eenige dagen absoluut tegen de vlakte liggen en daardoor de beweeg lijkheid van den troep belangrijk zal worden geschaad. Hoe geheel anders zou dit zijn, indien wij voor deze voertui gen konden beschikken over motorwagens, van ongeveer gelijke grootte en spoorbreedteWelk een besparing van tijd en energie en vermindering van opvoer van fourages Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de groote voor deden van motortractie boven paardentractie voor dergelijke voertuigen moge onderstaand vergelijkend staatje dienen 237 Alleen al de rijtijd der karren, kan van 4 tot 1 uur worden terugge bracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 47