Jap. treinkarren met 2 paarden. Voordeelen 1. Het paard verdeelt zijn krachten beter naar de behoefte. Nadeelen 1. Het uithoudingsvermogen van het paard is beperkt. Nachtmarschen, die in de toe komst regel zullen zijn, hebben op het paard een verwoesten den invloed. 2. Ook als het paard niet arbeidt, eischt het onderhoud en verpleging (fourage). 3. Het volume van de fou rage van het paard is aanzien lijk en levert groote moeilijk heden op bij het verzamelen en het transport. 4. De werkingssfeer van het paard is afhankelijk van maximumsnelheid en uithou dingsvermogen. 5. Na vermoeiende mar- schen moet de begeleider nog beginnen met het paard zorg vuldig te verzorgen. 6. Het paard is moeilijk tegen gas te beschermen. Motortreinvoertuigen 1. Dit is bij motortractie een kwestie van techniek en be drevenheidvan den bestuurder. 1. Het uithoudingsvermo gen van de motor is slechts begrensd door dat van den bestuurder. 2. Voor een motorvoertuig is het onderhoud in dat geval uiterst gering, terwijl geen brandstoffen worden gebruikt. 3. Het transport van ben zine, olie en vet is zeer een voudig en weinig volumineus. 4. De werkingssfeer van het motorvoertuig is normaal 4 a 5 maal zoo groot. 5. De bestuurder van een motor heeft in zoo'n geval rust. 6. De bestuurder van een motor gemakkelijk. Wanneer men heden ten dage eens in de burgermaatschappij rondblikt, ziet men, vooral in de groote steden, vaak kleine han dige motortransportwagens rondrijden, die voor het beoogde doel zeer goed zouden kunnen worden benut. Een dergelijk voertuig, dat schrijver dezes daartoe uitermate geschikt leek, is op bij gaande fotos (zie de bijlagen) afgebeeld. Volgens de gebruikers (de firma de Koek Sparkes. en Co. te Bandoeng) voldoet deze driewielige wagen uitstekend, is sterk van constructie en zeer eenvoudig te besturen. Herhaaldelijk werden hierop zelfs vrachten 238

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 48