benomen wordt. Ook hieraan zal echter door het aanbrengen van spiegels zeer goed zijn tegemoet te komen. Behalve voor de infanterie, artillerie en genie, is een dergelijk motorvoertuig bij uitstek nuttig voor zich snel verplaatsende troe- penonderdeelen, als cavalerie en wielrijders. Deze afdeelingen, die zich veelal in het voorterrein moeten ophouden, zullen als regel verstoken blijven van het gebruik van keuken- en filterwagens met paardentractie. Door nu de keuken- en filterwagen (zonder raderen) op een motortreinkar te monteeren, kunnen zij met gemak de beweging dier afdeelingen volgen. Acht men zulks te kostbaar, dan kunnen deze kookwagens op een bepaald punt halt houden, van waaruit met de motortreinkar het bereide eten en drinken in gamellen, hooikisten, draagbalies, petroleumblikken enz. naar voren wordt gebracht. Ook kan op de motortreinkar met levensmiddelen draagbaar kookgereedschap (kooknest) worden medegenomen, waardoor het gebruik van keukenwagens geheel kan komen te vervallen en in het voorterrein wordt gekookt. Voor infanterie-afdeelingen, die plotseling op autos snel moeten worden verplaatst, levert de motortreinkar het groote voordeel op, dat zij onmiddellijk kan volgen, zoodat de troep niet geheel ver stoken blijft van levensmiddelen (gecons. levensmiddelen en nood rantsoenen). In het algemeen zal het grootere laadvermogen van dezen wagen ons in staat stellen, behalve één dag levensmiddelen, ook nog een bepaalde hoeveelheid nasi-goreng noodrantsoenen mede te nemen. Ook in vredestijd zullen dergelijke motorvoertuigen zeer nuttig kunnen worden aangewend. Te velde bij manouvres en bij het verleenen van militairen bijstand, indien troepen op personenautos moeten worden ver voerd. Voor een compagnie infie. geeft in laatstbedoeld geval een kooknest, de noodige levensmiddelen en bagage op 1 mo tortreinkar aan het verplegingsvraagstuk een zeer eenvoudige oplossing. In garnizoen zijn deze wagens bij uitstek nuttig voor fourageeringen, vervoer van goederen van en naar de garn. kieedingmagazijnen, genie materiaal enz. Het gebruik van zooveel duurdere vrachtautos kan daardoor belangrijk worden verminderd. Bij het vóórkomen van ongelukken, zijn zij, indien niet dadelijk een ziekenauto beschikbaar is, uiterst geschikt voor het vervoer van gewonden. De invoer van de motortreinkar zal naar onze meening een geleidelijke en proefondervindelijke overgang kunnen vormen 240 De voorkant van de bak is omklapbaar. Men beschikt over een bodem oppervlak van 1.75 M. bij 1 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 52