zich die gedacht hadden te ondernemen. De aanval wordt tot op het laatste moment ingehouden en dan verrassend uitgevoerd het initiatief is hierbij aan den vijand. Al deze factoren tezamen doen onzen tegenstander niet veel in het nadeel staan ten aanzien van de kompeuni, die reeds lang in haar doen en laten geobser veerd is en waarvan men de zwakke punten reeds kent. Het is voor ons dan ook van het hoogste belang om het begin van zulk een verzet te onderkennen dit kan niet iedere new-comer op Atjeh dit kan alleen een ervaren Atjeh-officier met behoorlijke kennis van taal, land en volk. Deze officier zal ook dadelijk den ernst ervan inzien en vooral niet roekeloos tewerk gaan. Hij weet, dat de Atjeher er op uit is, om onze karabijnen te veroveren. Welnu hij zal degelijke maatregelen dienen te treffen, dat de kansen op verovering hiervan zoo klein mogelijk worden. Waaruit bestaan die maatregelen Door zijn kennis van de taal en goeden omgang met hoofden en bevolking wordt hij door deze laatste gewaarschuwd, dat er iets op til is. Hij zelf zal trouwens ongewone dingen hebben opge merkt, als het nauwgezetter nakomen van godsdienstplichten enz. T ij dig worden de uitgezonden patrouilles met den ernst van den toestand in kennis gesteld en hun de in acht te nemen veiligheidsmaatrege len nogmaals goed ingeprent. Door ondervraging van hoofden en bevolking en het doen in winnen van berichten door spionnen verneemt hij wie de aanvoer der van het verzet zal worden. Zoodra dit laatste bij ons bekend is, behoeft men er niet meer op te rekenen, dat deze zich goed schiks aan ons zal onderwerpen of zich zal laten gevangen nemen. Zijn besluit is dan genomen op een geheime bijeenkomst, waaraan gewoonlijk een kandoeri of godsdienstige maaltijd voorafgaat, heeft hij gezworen de prang sabil te zullen voeren hij wacht een gunstige gelegenheid af om zich in het bezit van vuurwapens te stellen. Misschien heeft reeds een klewangaanval plaats gehad en is hij openlijk in verzet gekomen. Aan een enkelen onverwachtschen klewangaanval valt nu eenmaal niet te ontkomen. Natuurlijk wordt hij ondernomen op een troepen- deel, waarvan de verzetspartij weet, dat dit de haar zoo ingeprente veiligheidsmaatregelen verwaarloost. Elke troep, die buiten het vaste bivak is, wordt zoowel in tijden dat aan geen verzet gedacht wordt, als in de verzetsperiode zelf, nauwlettend geobserveerd. Iedere kampongbewoner weet U te vertellen, hoe sterk de pa trouille is, die door zijn kampong is gemarcheerd, op welke wijze de patrouille heeft geloopen, of zij vermoeid is of niet, wie de com mandant is en welke eigenaardigheden deze heeft, of het maré- chaussée's zijn of garnizoensinfanterie enz. Laat dit eiken patrouillecommandant tot waarschuwing strekken. 243

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 55