Een door Atjehers uitgezette hinderlaag moet dan ook op een andere manier worden behandeld. Uitgaande van het beginsel, dat zulk een hinderlaag wordt ge legd in voor ons ongunstig terrein en op een voor ons ongunstig tijdstip werkt, moeten deze twee nadeelige factoren veronzijdigd worden. Wij zullen hieronder eenige gevallen bespreken. De verzetspartij is door hare successen op de kompeuni overmoe dig geworden en stuurt een uitdaging naar het bivak, waarin staat dat de kompeuni op een in die uitdaging aangegeven plaats ver wacht wordt. De hinderlaag wordt door haar gelegd aan het pad of den weg, die van het bivak naar de aangegeven plaats voert. Van berichtgevers komt men al gauw te weten, op welke plaats ongeveer en aan welke zijde van het pad de hinderlaag zal wer ken. Men doet dan het best om aanvankelijk langs het pad in de richting van de hinderlaag te marcheeren. Vijandelijke verkenners brengen dan naar de hinderlaag de boodschap vooruit, dat de kom peuni langs het pad in aantocht is. Ver voor de hinderlaag op zulk een afstand, dat de uitkijkposten der hinderlaag de kompeuni nog niet hebben kunnen zien wordt rechts of links van het pad afgebogen, al naarmate de vijand het terrein rechts of links van het pad voor actieterrein heeft uitgekozen. Men tracht nu behoed zaam in een boog loopend, ongezien te komen uit een richting on geveer loodrecht op het pad en gaat nabij het pad dus nabij de hinderlaag gekomen in breed aaneengesloten front voorwaarts de karabijn in de houding van vaardig met naar links omgelegden haanpal, de klewang hierbij rechtop in de rechterhand. De richting, waaruit wij nu komen, is niet door de djahats ver wacht het actieterrein is nu voor hen ongunstig geworden. Het tijdig signaleeren door de uitkijkposten heeft niet plaats kunnen hebben, doordat wij eerst op korten afstand van de hinderlaag op gemerkt kunnen worden. Voor vele in hinderlaag liggende verzetslieden wordt het nu een „sauve qui peut", terwijl het elan van de overige nog aanvallende djahats vrijwel gebroken is. De patrouille ontaardt nu in een soort drijfjacht, waarbij elk uit de alang-alang of struikgewas opsprin gend wezen wordt neergelegd. Hierbij moet er vooral aan wor den gedacht, om ook op korten afstand eerst het vuurwapen en daarna pas de klewang te gebruiken als de eerste schoten zijn gevallen, zakt het moreel van den vijand aanzienlijk en bestaat groote kans, dat meerdere djahats zich door de vlucht aan onze kogels zullen trachten te onttrekken. Een ander geval is het volgende Een hinderlaag wordt door de verzetspartij ook uitgelegd tijdens een achtervolging door de kompeuni. Wij krijgen dan bericht om trent den aftocht of marsch van een bende, die aanvankelijk langs 246

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 58