LUITENANT-GENERAAL G. C. E. VAN DAALËN. Niet dan een allerdiepste ontroering zal de onverwachte, droeve tijding van het plotselinge verscheiden op den 24sten Februari ji. van den gepensionneerden Luitenant-Generaal van het Indische Leger G. C. E. van Daalen hebben teweeggebracht in allen, die den Generaal persoonlijk gekend hebben, inzonderheid in hen, die te velde lief en leed met hem gedeeld hebben. In het volle besef van de weergalooze verdiensten van den Generaal, zoowel voor den Lande in het algemeen als voor het Leger in het bijzonder, zal het onverwachte doodsbericht ook het geheele Indische Officierskorps met diepen weemoed hebben vervuld. Met Luitenant-Generaal van Daalen is een van de allergrootste mannen, die ooit in het Indische Leger gediend hebben en een sieraad van dat Leger waren, heengegaan. Werd in 1914, toen de Generaal den militairen dienst verliet, de pen weerhouden den vollen omvang van het toen door het Indische Leger geleden verlies te schetsen, ook thans, nu hij voorgoed is heengegaan wordt het passend geoordeeld niet dan een kort woord te zijner gedachtenis in dit tijdschrift op te nemen, daarmede uiting gevend aan de in het Officierskorps zoo leven dig gevoelde hoogachting, bewondering, eerbied en erkentelijk heid tevens voor den man, die zoovele schitterende bladzijden aan de roemvolle krijgsgeschiedenis van het Indische Leger, dat het geheele Korps zoo na aan het hart ligt, heeft toegevoegd en wiens onvergetelijk en bewondering afdwingend voorbeeld zoo bezielend tot navolging trekt. Uiterst moeilijk is de machtige drang te weerstaan om door een uitvoerige biographie den Generaal weer in levenden lijve voor den geest te roepen en daarmede zijn verheven persoon lijkheid naar juistheid en volle waarde uit te beeldenom door het aanhalen van tal van daden en feiten te staven zijn stoer heid en krachtig physiek, zijn streng militaire opvattingen, zijn groote, ja buitengewone bekwaamheden en deugden, zoo alge- meen-menschelijke als specifiek-militaire, zijn bovenmatige werk kracht en onverflauwden ijver, zijn helder doorzicht en scherp-

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 5