De richtmiddelen en het sluitstuk worden in de afdeeling instrumentenmakerij nagezien en hersteld. De overige deelen, dus het schietgestel komt in de geschutherstelwerkplaats. Aisnu wordt gehandeld als volgt. Ie, indien de gebreken bekend zijn uit gevoerde correspondentie, wordt nagegaan of de bij den troep geconstateerde defecten wer kelijk aanwezig zijn, en wat de oorzaak of oorzaken, is of zijn geweest die het euvel naar voren hebben gebracht. Is het gebrek aanwezig, dan volgt een studie welke moet lei den tot het opheffen van het bestaande gebrek niet alleen, doch tevens naar het voorkomen hiervan in den vervolge. Een outsi der heeft geen idee wat dit omvat, daar met alle mogelijke fac toren rekening moet worden gehouden. Het over het hoofd zien van een schijnbare kleinigheid kan funeste gevolgen na zich sleepen. Als regel, worden bij de snelvuurkanonnen, afwijkingen of onregelmatigheden in de werking van de rem geconstateerd. Of dit nu het geval is of niet, toch wordt bij elk kanon de voor uitloop gecontroleerd. 2e. Hierna wordt elk kanon geheel geïnspecteerd in gemon- teerden toestand, op elk voorkomend gebrek. (Een leiddraad voor deze inspectie's die periodiek bij de batterijen moeten worden uitgevoerd is in de desbetreffende reglementen opgenomen). 3e. Het kanon wordt nu geheel in onderdeelen gedemonteerd waarbij elk onderdeel afzonderlijk wordt beoordeeld en in ver band met de op elkander werkende deelen beschouwd. Hierbij worden affuit, wiegkast, wieg, schietbuis, rem, toestellen voor de hoogte- zoowel als voor de zijdelingsche richting, aan een gestreng onderzoek onderworpen, waarbij wordt opgenomen hoe de toestand was bij aankomst. 4e. Vervolgens wordt uitgemaakt welke onderdeelen voor her stelling, c. q. verwisseling (dus nieuw aanmaak) in aanmerking komen. 5e. Alle herstellingen worden uitgevoerd onder voortdurend strenge contröle. 6e. Het kanon wordt gemonteerd. Is aan de hydraulische rem iets gewijzigd of vernieuwd, dan worden enkele proefschoten, door de Commissie van Proefneming te Batoe-Djadjar, ter be oordeeling van de werking van de rem, afgegeven. Is dit alles goed in orde bevonden, dan gaat het kanon naar de instrumentmakerij voor 7e. de contröle van de evenwijdigheid van de zielas en richt lijn, zooals op afbeelding 23 U duidelijk is geworden. Van hier verhuist de vuurmond naar de ververij, die het geheel een goed exterieur geeft, waarna de aflevefing aan het desbe treffend onderdeel kan plaats vinden. 251

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 63