Alle bovengenoemde zeven punten worden uitgevoerd door den bedrijfsleider van de werkplaats. De opzieners zijn natuurlijk mede tegenwoordig, doch de beslissing berust bij den ingenieur bedrijfsleider. Teneinde U een denkbeeld te geven van het aantal onderdee- len van een kanon geeft afbeelding 40 U een beeld van een geheel uit elkaar genomen kanon van 7.5 cm. veld. Dit is nog niet eens een van de meest moderne vuurmonden. Van een kanon van 7,5 cm. Berg. is het aantal onderdeelen nog grooter. Bedenk nu dat elk artikel aan een grondige inspectie wordt on derworpen, onafhankelijk of er klachten over zijn of niet. Het komt zeer vaak voor dat gebreken dusdanig verborgen zijn dat alleen een geheele demontage ze aan het licht kan brengen. Niet alleen de veld- en bergkanonnen komen in deze werk plaats in herstelling, neen alle vuurmonden bij het Indische Leger in gebruik, t. w. 7 cm. L/14 VS. (veerspoor), 7 cm. K. T. L. (kanonterugloop), 7 cm. L. A. (lang achterlaad), 7,5 cm. Veld. Berg., L/25 No. 1 en 2, L/30, L/35, L/40, 12 cm. Hw. A. (hou witser, achterlaad) 12 cm. L/40, 10,5 cm. L/35 en 17 cm. A ter wijl binnenkort de nieuwe Houwitsers van 10,5 cm. de werk zaamheden voor deze werkplaats zeker niet zal komen vermin deren. Verder worden alle voertuigen, als caisson voor- en achterwagens, karren voor reserveraden, smidskarren, gereedschaps wagens, enz. in deze afdeeling hersteld. Teneinde alle herstellingen te kunnen uitvoeren, wordt beschikt over de werklieden, benevens verschillende machines. De werk plaats is ook hier gesplitst in een bankwerkersgedeelte en een machinaal gedeelte. De splitsing is hier niet zoo streng doorgevoerd, daar de bankwerkers ook de machines bedienen. Hier zijn opgesteld twee draaibanken, waaraan eerste krachten draaiers te werk zijn ge steld (het draaiwerk voor geschut moet tot in honderdsten van milimeters nauwkeurig worden afgeleverd) drie boormachines, een radiaalboormachine, een schaafbank en een slijpmachine. De volgende afbeelding (41) geeft het boren van gaten ineen affuit van 10,5 cm. L/35, voor het klinken van een verbindings plaat, tusschen de zij wangen van den affuit. Twee artillerie werk lieden zijn bezig dit werk uittevoeren onder de radiaalboormachine. De affuit is geheel bij den A C.W. gemaakt Een tweede stadium van bewerking, van deze zelfde affuit geeft de afbeelding 50, waar in de draaierij de glijbanen worden vlakgeschaafd. Op deze foto is de affuit van haar raden ontdaan en is eenigzins te be- oordeelen welk een werk het is een dergelijke zware affuitconstructie uit te voeren. Het klinkwerk dat geheel in de geschutherstelwerk- plaats wordt verricht moet aan de hoogste eischen voldoen en voldoet daar ook aan. Hierbij bedenke men dan dat tot voor 252

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 64