kort het zwaarste klinkwerk uit de hand werd gemaakt. Nu is de kracht die deze affuit heeft te verdragen bij het schot, niet gering, zoodat hiermede wel een garantie voor het klinkwerk van den A C.W. is geleverd. Van alle uitgevoerde herstellingen wordt nauwkeurig aantee- kening gehouden, terwijl de voornaamste in een bij het kanon behoorend geschutboekje worden ingeschreven. Van elk kanon van 7,5 cm. Veld en 7,5 cm. Berg bestaat een afzonderlijk stam boek, waarin elke kleinigheid betreffende het kanon wordt vermeld, De sterkte van de remdrukveeren (zie afbeelding rechts boven aan) wordt van elk veld en bergkanom dat in herstelling komt gemeten. Van deze waarden worden grafieken samengesteld die voor in het stamboek worden verzameld. De geheele levensloop van een kanon is dus volledig bekend, de wetenschap hiervan kan noodig zijn bij het beoordeelen van optredende gebreken. Deze werkplaats is met de fijnbankwerkerij en de instrument makerij het meest belangrijke gedeelte van den A. C. W., daar het al of niet goed werken dezer werkplaats de gevechtswaardigheid van de Indische Artillerie beïnvloedt. Zooalsik reeds opmerkte, een foutje (en waar gewerkt wordt wor den fouten gemaakt) kan groote gevolgen hebben. Uiterste nauw keurigheid, scherpe controle en groote routine en een goed begrip van de werking der verschillende deelen, gepaard aan een grondige kennis van de onderdeelen van ons materieel, zijn de onmisbare factoren die aan de leiding eigen moeten zijn. Vooral de routine, bij het opsporen en constateeren en daarna verhelpen en voorkomen van gebreken en storingen, is van onbe rekenbaar nut. Hoeveel de troep ook defect kan maken, steeds is de A. C. W. paraat om in den kortst mogelijken tijd elke fout grondig te herstellen. DE DRAAIERIJ. Deze werkplaats is onderverdeeld in een gedeelte, waar de draai banken zijn opgesteld en een afzonderlijk frees-, steek- en schaaf- gedeelte. Wat is draaien en wat wordt ermede beoogt? Als regel beoogt het draaien het oneffen materiaal te vormen tot een ronde staaf. Met, dit als regel, bedoel ik dat niet altijd de staaf over de geheele lengte dezelfde dikte moet hebben, men kan er n. 1. draad op snijden of wel een bepaald profiel aan geven. Deze bewerking geschiedt op de draaibank. Het metaal, ijzer, staal, messing, koper, enz. wordt uit den handel betrokken, dan wel in den geëigenden vorm gegoten bij 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 65