heeft van '/2", een draad worden gesneden met een spoed van 3/4", dan moeten de aantallen der tanden van de beide raderen zich verhouden als 3/4:'/2 12:8. Waar alleen raderen aanwezig zijn van 20 tot 120 tanden, opklimmend met 5 tanden, kunnen we dus nemen, 30-20, 60-40 of 120-80 Een bijzonder type draaibank is de revoiverbank, mede aan wezig bij den A C W. Hierop is het support zoodanig ingericht, dat meerdere beitels geplaatst kunnen worden en achter eenvolgens gebruikt. Als regel bedraagt het aantal bewer kingen zes. Door draaiing van den revolverkop over 1/6 slag kunnen de verschillende beitels na elkaar gebruikt worden. Voor aanmaak van een massa-artikel levert de revolver draaibank groote voordeelen, daar door het na elkaar uitvoeren van zes bewerkingen het overspannen van het werkstuk, dan wel het inspannen van nieuwe beitels wordt ontgaan, waardoor een belangrijke besparing aan tijd wordt verkregen. Ten overvloede is het machinale werk op de revoiverbank eenvoudiger dan het draaien uit de hand en kunnen de revolverbanken door goedkoopere krachten worden bediend. Het verkregen werk is onderling niet verschillend, wat mede een voordeel is. Bij den A. C W. worden de revolverbanken gebruikt voor het aanmaken van radbandbouten voor den radenaanmaak, verder voor de onderscheiden knoopen, als knoopen dubbele met langen en korten hals, voor aluminium veldflesschen, enz. De banken worden bediend door krachten van 0,40 tot f 1,— dagloon. In de draaierij werken een vijftigtal arbeiders, aan de navol gende machines 49 draaibanken, waaronder van verschillende bedlengte en centerhoogte. Bij deze 49 stuks bevinden zich acht Lodge en Shipley draai banken, locpende van 14" tot 18", verder 5 revolverbanken, terwijl in foto 46 de reeds genoemde wieienbank is afgebeeld. Op deze bank wordt juist een wegwalswiel van ongeveer 950 kg. afgedraaid. Op deze bank worden ook alle iaden van 7,5 cm. Veld afgedraaid, nadat zij in de smederij zijn voorzien van een stalen radband. Dit moet geschieden omdat alle raden van deze kanonnen zijn voorzien van rubberbanden. Teneinde deze banden goed om te kunnen leggen, moet de omtrek van het rad niet al te veel afwijken van den cirkelvorm. Alhoewel het omleggen van deze rubberbanden, die in twee soorten in het Leger in gebruik zijn, n. 1. de Boforsbanden en de Bergougnanbanden, (de eerste zullen geleidelijk aan door de de tweede soort worden vervangen) tot de taak van de geschut- herstelwerkplaats behoort, is het toestel voor het omleggen van de banden geplaatst in de draaierij, daar in de geschutherstel- werkplaats geen ruimte hiervoor beschikbaar was. Het toestel (afbeelding 47) voor het omleggen is bij den A. C. W. ontworpen en aangemaakt. Het bestaat uit een gietijzeren onderstel, waarop vier hefboomen zijn gemonteerd, die onderaan elk een nok heb- 256

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68