ben die drukt op een drukring welke op de rubberband is gelegd. Aan het boveneinde van de hefboomen ligt een plaat die middels een moer over een rechtstandigen schroefspil omlaag bewogen wordt, door aan de moer een draaiende beweging te geven vier inenschen voeren deze manipulatie uit. De rubberband zit op een stalen rim, die klemmend om het rad wordt gelegd. Het gebruik van rubberbanden ondervangt het trillen en schokken op den weg en in het terrein, van den vuurmond, waardoor het materieel een langere levensduur wordt gewaarborgd. Aan de Lodge en Shipley banken werken de beste werklieden. Deze krachten verdienen een dagloon dat tot boven de vier gulden uitgaat. De mandoer in deze werkplaats wordt gesalarieerd met f 5,25 per dag. Dit mag een hooge betaling lijken, voor een inheemschen werkman, en dit is ze inderdaad, maar deze man moet zoowel van draaien, schaven, steken, boren, zagen als freezen volledig op de hoogte zijn en aan de werklieden alle aanwijzingen kunnen verstrekken die zij noodig hebben, terwijl hij de verschillende werkstukken tijdens de bewerking moet nagaan op hun afwerking alsmede op de afmetingen. Hij moet dus uitstekend teekeningen kunnen lezen. Voor een kracht, die deze kennis in zich vereenigt heeft, is deze betaling ten zeerste verdiend. Wij hebben nu bij de draaibanken lang genoeg verwijld, en zullen alvorens deze hall te verlaten, het tweede gedeelte van de draaierij omvattende de frees-, steek- en schaafofdeeling in oogenschouw nemen Hier wordt het materiaal verspaand met behulp van freezen en beitels. Hier zijn opgesteld: vier schaafbanken, waarvan een met een bedlengte van 3,5 meen sterke armschaafmachine, een spiebaantrekmachine, zeven freesmachines, twee steekmachines, een automatische tandwiel- en vormwielfreesmachine, een slijp machine, een zaagmachine, een schabloneerbank, een rondsnij- machine, twee pons- en knipmachines en eenige rommeltrommels. Een overzicht van dit gedeelte van de fabriek vindt ge op afbeelding 48. Wat is nu freezen? Waar bij het draaien het afnemen van materiaal geschiedt met behulp van een beitel, wordt hier gebruik gemaakt van een frees Een frees, is een stuk gereedschap in den vorm van een om wentelingslichaam, aan het buitenoppervlak voorzien van een aantal snijdende tanden. Als dus de frees ronddraait, kunnen de tanden van het werkstuk het overtollige materiaal afnemen. Op de afbeelding 48 ziet ge, (links van de op den voorgrond staande steekbank) een z.g.n mantelfrees, dat is een cilinder waarop de snijdende tanden zijn aangebracht, op de freesbank ingespannen en in werking De freezen worden in verschillende afmetingen en profielen gebruikt. Bij mantelfreezen, liggen de tanden op het buitenoppervlak, de gedaante van deze soort freezen 257

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 77