kan zijn cilindrisch, kegelvormig, enz. zij worden gebruikt voor het aanbrengen van platte vlakken. Bij kopfreezen, liggen de tanden op het voorvlak van de frees. De mantelkopfreezen zijn een combinatie van mantelfree- zen en kopfreezen. Er zijn nog vele andere benamingen voor de verschillende typen freezen die echter in dit verband van geen belang zijn. Een speciaal soort freezen, die gebruikt worden voor het ma ken van tandraderen, en in het bijzonder tot hun recht komen op de automatische tandwiel- en wormwielfreesmachine, zijn de moduulfreezen. Met deze freezen wordt het juiste profiel van de benoodigde tand in de krans gesneden. Het profiel van een tand, (bij evolvente tanden), hangt af van het aantal tanden en de diameter van het tandrad. De moduul, dat is het aantal malen dat n is begrepen op de steek, wordt bepaald, en de bijbehoorende frees wordt ingespannen. De A. C. W. beschikt over een uitgebreide collectie moduul freezen, voor verschillende tandraderen. Ook de wormwielen voor de onderscheidene kanonnen worden bij den A. C. W. vervaardigd, alle op de reeds genoemde auto maat. Van het steken op de steekbank geeft afbeelding 49 een indruk. Hier geschiedt het afnemen van de spanen door een beitel, die met het support op en neer wordt bewogen. De tafel waarop het werkstuk (een tandrad in voorbewerking) staat opgespannen, is draaibaar en dus kan op deze machine cirkelvormig worden weggestoken. Voor het wegsteken van zware spieloopen is de steekbank onontbeerlijk. Voor kleine spiesleuven wordt een spe ciaal daarvoor bestemde machine gebruikt waarvan er in de draaierij en in de instrumentmakelij een staat opgesteld. Waar bij de kanonnen het gebruik van kokers waarin lange nokken zijn gespaard veel voorkomt, zijn de steekbanken bij den A. C. W. nagenoeg steeds in bedrijf Ten slotte nog de schaafbank. Afbeelding 50 laat U de groote schaafbank zien die benut wordt voor het afschaven van de affuiten. De arm waarin een kuissupport voor opname van den beitel, beweegt zich over een totale lengte van 3,5 m. en kan naar behoefte in haar beweging worden beperkt. Behalve voor affuiten, waartoe een kelder voor de bank is gemaakt, zooals de foto laat zien, wordt deze bank voor alle groot werk gebruikt. Het schaven van vlaktafels, dat zijn metalen, gegoten ijzeren, tafels waarvan het bovenvlak precies vlak moet zijn, wordt op deze bank uitgevoerd. Het bedienen van deze groote bank is uiterst eenvoudig. Een werkman met een dagloon van f 0.80 schaaft de verschillende artikelen op deze bank. Ook klein werk kan een voudig op deze machine worden afgewerkt, doordat meerdere stuks naast elkaar worden ingespannen, en dus deze bank veel grooter productie heeft dan een kleine schaafbank. De beitel 258

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78