wordt bij het teruggaan eenigzins gelicht, zoodat slijtage wordt voorkomen. Er wordt alleen gesneden bij den heengaanden slag van de machine. Bij den aanmaak van een tiental affuiten voor de kanonnen van 10,5 cm. L/35, waarbij de bovenaffuit zich tijdens het afgaan van het schot over de onderaffuit heen beweegt, heeft deze bank zeer groote diensten bewezen, door het vlak schaven van deze glijbanen te voltooien. Deze bank staat praktisch gesproken nooit stil. Er is altijd overvloed van werk voor, terwijl de machine goedkoop werkt. Voor accuraat schaafwerk is dus bij den A. C. W. overvloed van gelegenheid. In de draaierij staan afzonderlijk opgesteld zes hydraulische persen, die vroeger uitsluitend gediend hebben voor het persen van eetketels. In den laatsten tijd worden zij gebruikt voor voor komend perswerk, in het bijzonder voor doppen voor metaal- verkapsels voor de projectielen van 7,5 cm. en 12 cm. Metaal- verkapsels zijn roodkoperen doppen die uit plaat (ronde schijven dik 1 mm in enkele bewerkingen worden geperst tot een dop, waarop een drietal nokken. De doppen worden, na van een geelkoperen ring met schroefdraad te zijn voorzien, op de projec tielen geschroefd, teneinde de buis, het vitale deel van het pro jectiel te beschermen tegen atmosferische invloeden. Tusschen elke bewerking worden de doppen gegloeid, hetgeen geschiedt in de blikslagerij in een speciaal hiertoe, bij den A C. W. ge- construeerden, oven. Wat in de draaierij speciaal wordt gemaakt, zou ik U zelfs niet bij benadering kunnen opgeven. Elk artikel, waaraan eenig draai-, schaaf-, frees- of steekwerk gaat door de draaierij, om eventueel verder te worden behandeld in de bankwerkerij of elders. In een afzonderlijk deel van de draaierij vindt U de zaag machine, de schabloneerbank de rondsnijmachine, de rommel- trommels en de beide pons- en knipmachines bijeen. De scha bloneerbank, de naam zegt het u reeds, dient voor het uitsnijden van eiken vorm uit plaat. Dit gaat vlugger dan het autogeen uitsnijden en tast het materiaal in geen enkel opzicht aan. De machine werkt snel en geeft dus een zeer groote productie. De rondsnijmachine kan zoowel voor recht als cirkelvormig snijwerk worden gebruikt. Zij dient voor het snijden van dun ijzerplaat en doet vooral dienst bij het snijden van de bodems voor de verschillende ketels die door den A C.W. worden ver vaardigd. De productie van deze machine is ongeveer 25 maal zoo groot als het snijden uit de hand en veel nauwkeuriger. Dit getal geldt voor het cirkelvormig snijden. Voor het recht doorknippen van plaat is geen maat te geven, daar hiervoor de bank een overweldigende productie leveren kan. De rommeltrommels zijn tonnen die afgesloten kunnen worden en waarin glad te maken en af te bramen voorwerpen worden 259

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 79