met de methode van Van Daalen kon instemmen, verbood haar echter niet en antwoordde, dat Van Daalen persoonlijk verantwoor delijk was. Al spoedig echter bleek, welk een succès Van Daalen met die kleine afdeelingen bereikte, zoodat Van Heutsz zelf weldra een groot voorstander van die methode was en het voorbeeld van Van Daalen alom in Atjeh werd toegepast, aanvankelijk slechts door de marechaussée, later ook door de infanterie. Men schatte die groote ommekeer in de wijze van optreden door de troepen in Atjeh niet gering. Een dubbel onschatbaar voordeel werd daarmede bereikt, al eischte zij ook menigmaal zware offers. Vooreerst werd, zooals de ervaring heeft uitgewezen, de pacificatie snel bevorderd In de tweede plaats doorliep in die jaren, als gevolg van de voortdurende aflossingen, het geheele Indische Leger in Atjeh een leerschool, waardoor zijn waarde tegenover den Inlandschen vijand enorm steeg, terwijl een te voren niet bestaand initiatief bij de onderaanvoering werd aangekweekt. En waar de toenmaals opgedane ervaring thans nog van toepas sing is, kan zonder overdrijving worden beweerd, dat de groote geoe endheid van het huidige Indische Leger in het bestrijden van den Inlandschen vijand in hoofzdaak aan Van Daalen te danken is. Als een merkwaardigheid vermelden wij hier nog, hoe Van Daalen toenmaals door den Atjeschen vijand beoordeeld werd, hetgeen moge blijken uit de door Panglima Polim, kort na diens onderwerping, aan den toenmaligen Kapitein der Marechaussée Scheepens te Indrapoeri afgelegde verklaring, n. 1. dat hij en andere groote bendehoofden alleen en uitsluitend voor een door Van Daalen in persoon aangevoerde marechausée colonne vrees koester den, welke colonne dan ook slechts noodgedrongen werd bevochten. Met alle andere colonnes, door wien ook aangevoerd, ging de Atjéher gaarne een gevecht aan, of wel hij ontweek dit zoo een ge vecht hem minder gunstig voorkwam —door een breede rivier of hoo- gen bergrug over te trekken, waarachter hij zich volkomen veilig kon achten en de colonne dicht langs zich heen liet voorbij trekken. Werd echter van de eigen spionnen het bericht ontvangen, dat Van Daalen in persoon in aantocht was, dan gevoelde de vijand zich nergens in Atjeh veilig en vreesde hij zelfs voor verraad van de Atjehsche hoofden en bevolking, op wie Van Daalen door zijn grondige kennis van de Atjehsche taal, zeden en gewoonten een machtigen invloed uitoefende. Een ijlings uitwijken naar de Ga-

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 7