6. DE INFANTERIE-SCHAKELAAR. door J. M. L. ROELEN. Eerste Luitenant der Infanterie, met 4 figuren. (zie I.M.T. 1929 No. 12 en 1930 No. 2). Met genoegen namen we kennis van de opmerkingen betref fende den nieuwen Infanterie-schakelaar van de hand van den heer van Swieten in het vorige I.M.T. nummer. Daar de schakelaar eigenlijk nog in beproeving is, kan opbou wende critiek, zooals schr. die levert, niet anders dan meerwerken om de constructie in verband met het beoogde doel zoo veel moge lijk te vervolmaken. Ten gerieve van de lezers van het I.M.T. zal ik bij de bespre king van het aangehaalde artikel, schr. voorloopig zoo veel mo gelijk op den voet volgen en daarbij o.a. enkele onjuistheden, die in zijn artikel voorkomen, trachten te weerleggen. Blz. 155 ad aDat het mogelijk is, dat schr. heeft kunnen wij zen op eene onvolmaaktheid in de constructie n.l. „dat voor de controle, of twee met elkaar verbonden posten nog „in gesprek zijn, de loshangende stekker moet worden gehouden „tegen een zich aan den onderkant van de stekkerbus bevindende „kleine, moeilijk te bereiken, niet geïsoleerde plek, of tegen een „uitstekend stuk van de blankgeschuurde kabel, waar deze aan „de draadklem verbonden is", is in de eerste plaats te wijten aan het, om mij niet bekende redenen, niet volgen van het door mij ontworpen model bij den aanmaak van de schakelaars voor den troep. Bij de door mij uitgevoerde constructie namelijk waren alle stekkerbussen gehéél van metaal zoodat bedoelde controle daar door hoogst eenvoudig was. In de aan de regimenten infanterie verstrekte voorloopige in structie is echter aan dit inconvenient wel degelijk aandacht ge schonken in deze instructie toch werd een middel aan de hand gedaan om het ongemak op eenvoudige wijze te neutraliseeren. Het is misschien dienstig en langs dezen weg wel zoo eenvou dig aan te geven, welk hulpmiddel ik daartoe kortelings aan den schakelaar heb aangebracht. 261

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 81