Een soepel snoer van ongeveer 30 c.M. lengte is aan ieder einde voorzien van een plat stukje messing van den vorm als aangege ven in figuur 1. door S. en C. Bij gebruik van den schakelaar wordt C. bevestigd aan den lijn- knop C. tegelijk met toestel 1, terwijl S, blijft loshangen (zie figuur 2). Met het uiteinde S. is nu, voor controle der onderling sprekende aangeslotenen, het kleine niet geïsoleerde plekje onder aan de stekkerbussen a. gemakkelijk te bereiken. Tot hiertoe acht ik voor mij de door schr. voorgestelde construc tie-verandering tot vermindering van het aantal stekkers tot de helft niet bepaald noodzakelijk. Er is evenwel een andere reden en wel door schr. sub b. bladzijde 157 genoemd, die deze verandering wel wenschelijk zou kunnen maken. Inderdaad kan het bij de tegenwoordige constructie een bezwaar worden geacht, dat, wanneer de bataljonscommandant een bevel dicteert aan b.v. de commandanten zijner voorste compagnieën, de verbinding óf met al de overige aangeslotenen, (schema's 2. en 3. I.M.T. 1929 No. 12) óf met de overige aangeslotenen op één na (schema 1. I M.T. 1929 No. 12) tijdelijk verbroken is. Dit bezwaar werd practisch niet als zoodanig aangevoeld in verband met het zeer beperkt aantal verbindingen binnen het ba taljon en vooral met het oog op het feit, dat niet kan worden ver ondersteld, dat een bataljonscommandant een bevel te dicteeren heeft, hetwelk niet voor alle aangeslotenen bestemd zou zijn. Daar echter schr. in deze een weg aangeeft waardoor het, zij het dan ook n.m.m. slechts theoretische, bezwaar op eenvoudige wijze kan worden ondervangen, zou de bataljonsschakelaar als volgt kunnen worden gewijzigd (figuur 3.) De soepele snoeren d. zijn evenals het snoertje e. slechts aan het eene einde voorzien van een stekker, waarmede het contact kan worden bewerkstelligd met de constante verbinding P. Q. Normaal is voor elk schema de stekker van e. gestoken in de stekkerbus P., waardoor het telefoontoestel van den bataljonscom mandant doorloopende aansluiting heeft met toestel I. Bij aanvraag om verbinding van een der posten met den batal jonscommandant of omgekeerd wordt de stekker van den betrok ken post gestoken in de stekkerbus-lijnknop B. De stekker van c 262 i) In verband met mogelijke opmerkingen van anderen dan schrijver, lijkt het mij gewenscht met het nemen eener beslissing aangaande constructie-verandering, te wachten tot de rapporten betreffende de proefnemingen zullen zijn binnengekomen. Voor eene vlugge en zuivere eindbeoordeeling der in te dienen rap porten zijn echter in dit tijdschift gepubliceerde aanwijzingen en op merkingen als van schrijver zéér bevorderlijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 82