van de regimentsverbindingsafdeeling verbonden aan stekkerbus- lijnknop A. Aanbeveling verdient het nu echter om op den schakelaar aan te brengen een stekkerbus T, vast te verbinden met stekkerbus lij nknop A. Aan de stekkerbus T wordt vast verbonden een soe- pelsnoer met stekker. Deze stekker, welke in figuur 3 loshangend geteekend is, steekt normaal in de stekkerbus T. Verbinding van den regimentscommandant met een der posten van het bataljon of omgekeerd wordt verkregen door den stekker van den betreftenden post te steken in stekkerbus-lijnknop A Om te controleeren of de regimentscommandant nog in gesprek is met bedoelde post, wordt de stekker van gestoken in de bij deze post behoorencle stekkerbus b. Evenals bij de tegenwoordige constructie worden gesprekken tusschen den bataljonscommandant en den regimentscommandant alléén door middel van het telefoontoestel van den regimentscom mandant gevoerd. Gaan we thans de door schr. bovenaan bladzijde 158, opge somde voordeden na, dan passen daarop de volgende antwoorden, ad 1. Dit is niet mogelijk. ad 2. Zie ad 1. Voorts is het ook bij de tegenwoordige construc tie altijd mogelijk voor den commandopost en de centrale verschillende plaatsen te kiezen. ad 3. Bij de tegenwoordige constructie worden eveneens alle aan sluitingen op dezelfde wijze tot stand gebracht. Alléén wordt het toestel van den bataljonscommandant of aan stekkerbus B of aan stekkerbus 1 ij nknop a. 6. bevestigd schema's 1 en 2 I.M.T. 1929 No. 12). ad 4. Dat extra toestel is ook bij de tegenwoordige constructie absoluut niet nóódig. Alleen volledigheidshalve werden schema's 3 en 5 gegeven. Ik prefereer de schakeling als toegepast in schema 2 (I.M.T. 1929 No. 12). ad 5. Zie ad 1. Het eenige voordeel, dat ik in de door schrijver voorgestelde en door mij slechts gedeeltelijk goed te keuren constructie zie is, wat reeds hiervoren werd vermeld, dat bij gesprekken tusschen eenige aangeslotenen tezamen met óf den regiments óf den ba taljonscommandant de overige aangeslotenen nog hunne aanvragen kunnen richten tot de centrale telefoon I. De inrichting van de regimentsschakelaar overeenkomstig de gewijzigde uitvoering van figuur 3 moge den lezers tenslotte blij ken uit figuur 4. Het zal duidelijk zijn dat ook deze wijziging even min als die van den bataljonsschakelaar eene besparing van toe stellen met zich brengt. 265

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 85