276 gebruikt worden als wapen voor den schok, of wel zich verplaatsen naar een meer geschikt terrein en den aanval hernieuwen met meer kans op succes. Vernietigingsvuur kan worden aangevuld door het loslaten van gas of rook uit houders in de tank". Infantry journal. No. 6. December 1929. Featherweight Fighting Vehicles"luitenant R leks. „Een merkwaardig feit heeft plaats gevonden in de ontwikkeling van de gepantserde vechtwagens. Tanks zijn kleiner geworden terwijl de pantserauto's grooter werden." Schr. geeft voorbeelden daarvan zoowel uit Engeland als uit Frankrijk. „Naar Engelsch inzicht zal de lichte tank den aanval leiden, het vuur van de infanterie aftrekken en vasttellen of het terrein geschikt is voor zware tanks. Deze zelfde tanks kunnen ook zijn ingericht als wagen voor het vervoer van infanterie op het slagveld, vervullen dan de taak van „carrier"zij kunnen dan in moeilijke omstandigheden toch weer als lichte tanks nuttig zijn, aangezien ze een onderdeel vormen van een infanterie-bataljon". Techniek. Mil. Wochenblatt. No. 18. November 1929. „Leichtrnetall fiir kriegs- zwecke", Obering. Schwerber. Behandeld wordt in het kort de groote waarde van dit materiaal, waarvan e. e. a. is bekend geworden door de toepassing bij den bouw van het oceaanvliegtuig „Bremen", Dornier Wal-vliegtuigen, de Do X, Romar en den nieuwsten Zeppelin. Ook voor de weermacht heeft helbijzondere waarde, sterk als het is en volkomen roestvrij. „Slechts door praktische proeven kan worden beslist of niet bij normale veldkanonnen alleen door gebruik van „LeichtmetalI"projectielen zonder verder eenige wijziging een belangrijke vergrooting van de dracht kan worden bereikt, gezwegen nog van de groote tactische beteekenis daarvan. Alles wijst in die richting en het vraagstuk komt zoo gewichtig en belangwekkend voor, dat het „Leichtmetall"projectiel spoedig uitvoerig behandeld zal worden. Mil. Wochenblatt. No. 17. November 1929. Onder „Luftfahrt Rund schau" vonden we beschouwingen over de mogelijkheid van geregeld verkeer per luchtschip, postverbindingen per vliegtuig naar China, Japan en Konstan- tinopel. Verder nieuws betreffende Engeland (waar de slagkruiser Glorious werd omgebouwd tot vliegtuig-moederschip), Frankrijk en Jugoslavië. Onder „Luftfahrt Rundschau" in No. 22 vinden we e. e. a. vermeld naar aanleiding van de vlucht van de Do X met 169 personen aan boord. De volgende ge gevens vonden we vermeld van de Do X en de Junkers G 38, een tweede reuzen(land)vliegtuig. (De Do X is als bekend een watervliegtuig). Do X: leeg gewicht 28 ton; sterkte motoren 6300 pk. G 38: leeg gewicht 12,5 ton sterkte motoren 2400 pk. Overigens gegevens omtrent het type „Storch" (van de Rhön-Rossiten- Gesellschaft) met een motor van 8 pk. en een snelheid van 120 km. per uur bij een gewicht van 250 kg., wat beteekent 31 kg. per pk. (modern oorlogs vliegtuig 4 a 5 kg. per pk.) en nieuws uit Frankrijk, Italië, Griekenland, Nederland, Roemenië, Rusland en de Ver. Staten van N. A. Afweer van vechtwagens. Mil. Wochenblatt. No. 19. November 1929. „Tankabwehr durch Infanterie". In dit artikel troffen we een bestrijding aan van het 'overeenkomstige in M. W. No. 14 (zie I.W.T. blz 195). „Waarom mag het afweerwapen geen machine wapen zijn Juist wanneer ze zoo licht zijn en met zoo geringe dracht worden bedacht als kolonel Wake voorsteltDe dracht van 400 m. is veel te gering. Valt een vechtwagen met 20 km. snelheid aan, dan legt hij 1C00 m. in 3 mi nuten af of 400 m. in 72 seconden. Binnen 72 sec. moet de vechtwagen dus doodeiijk getroffen zijn". Ook wanneer de tank op 1000 m. ontdekt wordt acht schr. (terecht) ingrijpen van artillerie niet meer mogelijk (die 1000 m. worden in 3 minuten afgelegd).

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 96