DE STRIJD TEGEN HET WATER EN DE WILDE DIEREN. door E.J. GELDORP. Kolonel der Infanterie. Inleiding. Het optreden tegen inheemsche verzetslieden althans in het stadium van het bendewezen kenmerkt zich o. m. door een strijd tegen het water en de wilde dieren, bij welke laatste in het bijzonder gedacht wordt aan tijgers en olifanten. De strijd tegen het water vormt te velde een der vele zorgen voor den aanvoerder. Nu eens toont het zich als een grooten vriend dan weder als een geduchten vijand. Dikwijls is het de oorzaak van mislukkingenvan het dagen lang gevangen houden van een patrouille op een eenzamen heuvel, als een verlaten eiland boven het ondergestroomde land uitstekendevan het verlies aan menschenlevens en karabijnen, enz. Vooral het verlies aan karabijnen mag niet worden onderschat. Immers men vergete, niet dat deze wapens door de verzetslieden en zeker door den in dit opzicht over een onuitputtelijk geduld beschikkenden Atjeher als regel vroeg of laat zullen worden opgevischt. Op die wijze komen zij in het bezit van uitstekende wapens en zal het verzet dientengevolge dan ook kunnen worden aangewakkerd dan wel langer volgehouden. Op den invloed, welke wilde dieren op de patrouille kunnen uitoefenen, wordt ook in het V. P. T. L. zij het met een enkel woord de aandacht gevestigd. Zoo leest men in pt. 135 (6), dat in streken, waar tijgers voorkomen vooral na het invallen van de duisternis bijzondere voorzichtigheid moet worden betracht. Inderdaad is die voorzichtigheid geboden. De Teunomstreek b.v. was destijds zeer onveilig, wijl deze dieren de streek dermate terroriseerden, dat de bevolking noch de verzetspartij des nachts hunne woningen of schuilhoeken durfden te verlaten. Ook van olifanten werd veel last ondervonden; vooral in den drogen tijd, als deze dieren, door watergebrek gedreven, naar de benedenstreken afzakten. Op de juist aangelegde colonne-wegen in het bosch, werd door hen dan blijkbaar 's nachts naar hartelust gestoeid en ge ravot. Overal zag men dan cirkelvormige kuilen van de pooten, 370

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 102