afdeelingschef had tot standplaats BAKONGAN, omdat dit plaatsje vrijwel in het centrum van het bewoonde gebied ligt. De stand plaats van den Keudjroeën van Kloeët is KANDANG en die van den Oelèëbalang van Troemon KEUDE TROEMON, terwijl Ba- kongan de standplaats is van een aan Kloeët ondergeschikt hoofd. De Commandant van de in genoemde landschappen ageerende troepen werd tevens onderafdeelingschef. Een verheugend verschijnsel is, dat onmiddellijk na den ons toegebrachten slag, nu de marechaussee's naar het verzetsgebied gedirigeerd worden. De ondervinding, het vorig jaar met het gebruik van deze keurtroepen opgedaan, wordt tenminste nu benut. Ons stond nog een zware strijd te wachten en welke troepen zouden dezen beter weten te doorstaan Achtereenvolgens worden op 6 en 20 Maart respectievelijk 5 en 9 karabijnen op den vijand heroverd, zoodat deze dan nog slechts in het bezit van 2 karabijnen is. Wie nu gedacht zou hebben, dat aan het verzet langzamerhand een eind zou komen, omdat men vrijwel geen vuurwapens meer had, slaat de plank ver mis. De hoofdleider stond immers nog steeds achter de schermen, hoewel hij bij de ontmoeting met onze troepen op den 6en Maart gewond is geraakt. OPPASSEN HAD DE BOODSCHAP MOETEN BLIJVEN Dit nu is niet gebeurd. De vijand maakte van een haar gebo den kans gebruik om op den 2en April in Kloeët een klewang- aanval te ondernemen, die ons op het verlies van een officieren vrijwel de geheele brigade marechaussee kwam te staan. Dank zij het bijzonder moedig gedrag van de marechassee's, die als een man pal stonden, werd deze aanval afgeslagen zonder ver lies aan karabijnen. Den 15en April d. a. v. had een brigade marechaussee onder een officier in de buurt van Bakongan bij Oedjong Poelö een klewangaanval te doorstaan, ondernomen door kwaadwilligen uit Sibadeh ook hier werd deze aanval schitterend doorstaan zonder verlies van karabijnen. In Mei d a. v. werd in Limbang een patrouille van 2 brigades marechaussee onder een officier 's nachts aangevallen wederom slaan de marechaussee's dezen aanval schitterend af zonder verlies van karabijnen. Op verschillende plaatsen hadden klewangaanvallen plaats gevonden, zoowel in Kloeët als in Troemon. Hieruit viel af te leiden, dat in beide landschappen sprake was van een behoor lijk georganiseerd verzet, dat onder leiding stond van iemand, die grooten invloed had en van de oorlogvoering tegen de kom- peuni op de hoogte was. 381

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 113