schijnlijk hier niet den minsten indruk. In de eigenlijke Kloeët- streek had intusschen medio Juli een klewangaanval op onze troepen plaats gevonden, waarbij dank zij het flinke optreden van de marechaussee, deze werd afgeslagen en geen karabijnen in handen der djahats vielen. Onze troepen ageerden hier van uit de marschbivaks te Ba- kongan en Kandang. Dit laatste is gelegen nabij de monding der Kloeëtrivier in den Indischen Oceaan. De in Kloeët ondernomen klewangaanvallen hadden het moreel van de tegenpartij slechts versterkt; om ons te intimideeren, worden door bendeleiders geteekende uitdagingen naar Kandang gezonden, werden sterk overdreven berichten gelanceerd omtrent groote bendes djahats, die zoowel overdag als's nachts door het kamponggebied zouden zwerven. Begin Augustus trad een nieuw gevormde bende tot de ver zetspartij toedeze waagde het om in het kamponggebied een nachtelijken bivakoverval uit t'e voeren, die ons zelfs op het verlies van een officier te staan kwam. Niettegenstaande al deze tegenslagen, raakte de marechaussee het hoofd niet kwijt. Met de grootste voortvarendheid werd op elk bericht omtrent djahats gereageerd. Zij liet zich niet intimi deeren. In September sneuvelden in Kloeët de eerste djahatsde marechaussee overviel een bende, die het gewaagd had in de nabijheid van het kamponggebied rond te zwerven, waarbij het haar gelukte vrijwel de geheele bende te vernietigen. Hiermee was het eerste goede succes behaald het initiatief was aan onze troepen. Met kortere en langere tusschenpoozen werd door de rusteloos patrouilleerende marechaussee-brigades aanraking met de ver zetspartij verkregen telkens zag deze eenige van haar aanhan gers sneuvelen. Door den onafgebroken patrouillegang toch werd voorkomen, dat de verzetshoofden, die met hun bendes overal verspreid waren, rustig onder hun grooten leider konden verga deren om weer eens een aanval op onze troepen te beramen in ieder geval werd hun zulks zeer lastig gemaakt. Bij alle tot nu toe verkregen aanrakingen van onze patrouilles met de verzetspartij was het ons slechts mogen gelukken om vol gelingen der bendehoofden neer te leggendeze hoofden zelf hadden nog steeds aan den dans kunnen ontspringen, omdat zij door die kawans werden gedekt. Toch werd moreel aan de te genpartij op deze manier telkens een klap toegebracht, hetgeen tot gevolg had, dat tal van djahats zich kwam melden en dat niettegenstaande zij wisten, dat op deze vrijwillige melding persé een verbanning naar JAVA voor meerdere jaren volgde. Waarde Atjeher in het algemeen zeer aan zijn geboortegrond gehecht is, een verbanning naar JAVA dus een zware straf voor hem be- 383

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 115