teekent, het oorlogvoeren tegen ons hem altijd heeft toegelachen en hem in hoog aanzien bij de bevolking deed zijn, moet worden aangenomen, dat hij zeer dringende motieven moet hebben gehad om zich te onderwerpen. Deze bestond n.l. hierin, dat hij, door het fanatiek en doortastend optreden van onze marechaussee patrouilles, zich als opgejaagd wild beschouwde, en telkens grooten kans liep om te sneuvelen op een moment, waarop hij niet voorbereid was. De overvallingen, die in de nabijheid van het kamponggebied hadden plaats gehad, werden gevolgd door succesvolle aanrakin gen in het verder verwijderd boschterrein het aantal volgelingen verminderde voortdurend, de verzetshoofden hadden nog steeds veine. In de eerste maanden van 1927 werd het aantal verzetslieden in Kloeët en Troemon tezamen op nog geen honderd meer geschat. In begin Mei van dit jaar ondernamen een tiental desperado's een nachtelijken aanval op een patrouillebivak aan de boven Kloeët-rivier, na zich even te voren te hebben ten doode gewijd. Wat in dien nacht door onze marechaussee's gepresteerd is, grenst bijna aan het ongeloofelijke. Hadden zij toch niet als één man pal gestaan, dan zou deze overvallen brigade, die 15 kara bijnen telde, vernietigd zijn geworden. Zelden is bij een nach telijken aanval door de moslemin zoo fanatiek en onstuimig opgetreden. Daarom geloof ik niet, dat andere troepen dezen aanval zouden hebben overleefd. Het is aan het kalme, zelfbewuste en moedig handelen van militairen tot het keurkorps behoorend te danken geweest, dat die aanval zonder verlies van karabijnen afgeslagen is geworden. De aanvallers hadden zich tegen onze klewangs behoorlijk gedekt middels driedubbel gevouwen hoofddoeken en soliede bescher ming van het lichaam. Overeenkomstig door den Troepencom mandant gegeven bevelen, waren onze karabijnen's nachts geladen. Onze marechaussee's hebben hare tegenstanders dan ook uit sluitend midde's karabijnschoten kunnen vellen; door een strikte opvolging van de voor den nacht gegeven consignes is door dit nachtelijk vuur geen militair getroffen. Helaas kostte ons deze aanval 4 zwaar en 5 licht gewonden. Den volgenden morgen bleek, dat de vijand 7 dooden had laten liggen en de leider van der aanval dit bericht kwam eenige dagen later pas gewond was geraakt. De aangevallen brigade bleef ter plaatse, totdat de ijlings uitgezonden patrouilles haar ter hulp waren gekomen en het patrouillewerk direct konden overnemen. Het gehouden onderzoek leverde op, dat zich noch voor noch na dezen aanval nieuwe bendeleden hadden gevormd; het baantje van moslemin begon men vermoedelijk riskant te vinden. Onverpoosd werd de patrouillegang voortgezet en snakken de marechaussee's naar aanraking met de verzetspartij om hun 384

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 116