een uitbreiding der 3e Divisie noodzakelijk. Als gevolg daarvan werd in 1894 de 4e Divisie opgericht met aanvankelijk als dis trictsstandplaatsen Leeuwarden en Winschoten, welke laatste plaats spoedig werd verwisseld voor Groningen, terwijl Assen ook bij de 4e Divisie we:d opgenomen. De opleiding van jong personeel was oorzaak, dat in 1909 tot toevoeging van een depot te Apeldoorn werd besloten, welk depot op 1 Juni 1913 werd opgericht. De voorbereiding om ook in de provinciën Zuid- en Noord- Holland Marechausseebrigades te vestigen, vond door het uit breken van den wereldoorlog in 1914 vertraging. Sinds 1918 is evenwel ook aan dat voornemen gevolg gegeven. Lezen we uit het bovenstaande, dat het ontstaan der Mare chaussee zich verliest tot in de grijze oudheid, het hierbij ver geleken nog jonge Korps Marechaussee in Atjeh kan nochtans bogen op een staat van dienst een aaneenschakeling van wapen feiten en heldendaden, welke een vergelijking met de daden der oude marechaussees, die met Philip August naar het Heilige Land trokken, zeer zeker kan doorstaan. De oude „marechaux" van het Korps als daar zijn Graafland Vis Gesseler Verschuir van Daalen Swart Campioni Scheepens Veltman Watrin en zooveel anderen, zij hebben, sommigen met opoffering van hun leven, de geschiedenis geweven van de marechaussée op Atjeh, wij jongeren konden slechts trachten in het voetspoor te treden van die groote voorgangers van moeilijke dagen. Zij gaven ons mèt de offensieve geest het voorbeeld van dap perheid en verantwoordelijkheidsgevoel van saamhoorigheid en opofferingsgezindheid, zij leerden ons, jongeren, elkander weder- keerig achting toe te dragen en eenstemmig mede te werken aan het welzijn en de eer van een ieder in het bijzonder en van het korps in het algemeen. Zij droegen de tradities van het Korps, tradities, die ook heden ten dage door onze jongere makkers nog worden hoog gehouden en die zullen blijven bestaan zoolang Atjeh's wouden worden betreden door dit keurkorps van het Indische Leger. Bronnen 1. Politie-Organisatie. Het Politievraagstuk kort en scherp belicht door gep. ge- neraal-majoor G. A. van Haeften. Oud-Inspecteur der Koninklijke Marechaussée. 2. De Politiegids van 15 April en 2 Mei 1921. 392

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 124