,,de 4e bleef in reserve daarachter, ten einde aldus behoed zaam tegen de W. en Z. face op te rukken. De afdeeling Wa- "gener ging aan de Oostzijde van den weg zoo gedekt en stil "mogelijk, in marschcolonne onder langs den dijk, om met 3 brigades aan de Noordzijde binnen te dringen, terwijl de 9e ".brigade zich naar de Oosterface zou wenden. De afdeeling ".Dijkstra met de le brigade bleven, evenals de commandant van "het korps, op den dijk doormarcheeren. Deze verkeerde in het "idee, dat de ijzeren brug Z O. van de versterking geheel ver- ^nield en onbruikbaar was en dat de eventueel vluchtende vijand, "dat alleen in de richting Sibreh zou doen. „Daarom bestond de naar de Oostzijde gedirigeerde macht „ook slechts uit eene brigade. „Den marechaussees was gelast, de verrassing te doen plaats „hebben zonder vuren, dus uitsluitend met de klewang aan de ^officieren was evenwel vrijheid gelaten hiervan af te wijken zoo 'zulks dringend noodzakelijk bleek. „Een blaffende hond dreigde nog een oogenblik de naderende „troepen te zullen verraden „Duidelijk teekende de benteng, met het verhoogde schilder- huis boven de poort, zich in het heldere maanlicht af. „Met spoed werd de omsingeling volbracht en bijna gelijktijdig „begon aan alle vier facen de vernieling en overklimming der "verticale stekeldraadversperring. „Zooals verwacht, gemakkelijk ging het niet, meermalen tever geefs beproefden de Marechaussees hunne klewangs op het taaie "draad, met het nadeelige gevolg, dat de bezetting gealarmeerd „werd en voor een deel op de banketten, de bastions en in het ".verhoogde schilderhuis verscheen en 4 u. 45 v. m. het vuur op „de onzen opende. ,Van de afdeeling Stoop kwamen de 6e en 7e brigade over „de versperring en bereikten met hun afdeelingscommandant de „borstwering aan de Zuiderface, tusschen de zich daar bevin dende coupure en het Z. W. bastion. „Een talrijke vijand ontving hen hier, doch werd met de kle- W3.ng teruggeslagen. „De marechaussees Tichuleruw No. 21345, Walewangko No. 9487, Kainana No. 29609 en Kariostiko No. 34424 drongen door de coupure naar binnen en zetten daar op eigen gelegenheid „den strijd voort. „De 8e brigade kwam voor het Z. W. bastion terecht, waaruit „zoo hevig geschoten werd, dat zij er niet in slaagde hier binnen „te komen. De luit. Stoop, haar hachelijken toestand waarnemend, riep „middels fluitsignaal de als reserve achtergelaten 5e brigade ter „harer hulpe. „Onmiddellijk gaf deze aan den oproep gehoor en met vereende .krachten drong men toen ook daar door en verjoeg den vijand 512

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 36