aandachtig leest, hetgeen door de Marechaussee's in de laatste ja ren 1925 t/m 1929 is verricht waarvan ik U hieronder een be schrijving zal geven, ontleend aan rapporten en verslagen, dan zal men ontwaren al zijn de verrichtingen niet zoo van overwel digende beteekenis als in de gloriejaren dat de geest der emi nente, dappere voorgangers is blijven voortleven. Offensief, saamhoorigheid, moed, doorzettingsvermogen zijn nog steeds de voornaamste factoren, waarop de kracht der bri gade berust. Met vertrouwen kan ook thans nog de brigade Marechaussee voor elke actie worden ingezet. Overzicht van de verrichtingen van het Korps Marechaussee gedurende de jaren 1925 tot en met 1929. 1. Onderafdeeling zuidelijke atjehsche landschappen. Nadat in den nacht van 22-23 October 1925 een patrouille van I brigade van Bakongan (Atjeh's Westkust, thans Onderafdeeling Zuidelijke Atjehsche landschappen) bij een poging tot oplichting van den onruststoker T. Angkasah was overvallen en ernstige verliezen had geleden, waarbij 4 onzer karabijnen in handen van den vijand geraakten, daarna reeds op 27 October door 3 brigades der ijlings uit Koetaradja gezonden versterking van het 2e Garni- zoens Bataljon onder den Kapitein Paris weliswaar ten koste van groote verliezen onzerzijds den vijand een flinken klap van II dooden was toegebracht, begaf de Gewestelijk Militair Com mandant Generaal Mazee zich naar het terrein van actie en werden o.a. ingezet 2 brigades van de 4e divisie Marechaussee (Lam Meulo) en 2 brigades van de 5e divisie Marechaussee (Lho Soekon) onder den Kapitein H. Meihuizen. De ernstige gebeurtenissen gaven aanleiding tot het zenden naar Atjeh van officieren met Atjeh-ervaring. Met vreugde werd door hen de theorie in groot verband op Java verwisseld voor de praktijk in klein verband in Atjeh en hieronder zal blijken, dat zij de lessen van hun illustre meesters niet vergeten waren. Het Leger bestuur had een goede keus gedaan. Reeds op 6 Novemiber gelukte het den len Luitenant der Mare chaussee A. K. van Heerde met een brigade Marechaussee en een brigade Infanterie de bende verzetslieden te overvallen op den Z. oever van de Kroeëng Bakongan, waarbij 2 verzetslieden sneuvelden, terwijl de overigen met achterlating van een onzer karabijnen overhaast vluchtten. 325

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 51