worden door een treffen, dat hem opnieuw zware verliezen zou berokkenen. Pech voor den vijand, dat de leiding van deze affaire berustte bij den ervaren Atjeh-officier Kapitein L. A. Snell. Naar aanleiding van ingekomen berichten, dat de rest der bende zich in en om de gampong Kroeëng Batéë zou ophouden besloot deze officier met alle beschikbare troepen 3 brigades Infanterie onder Kapitein van Eek te Troemon 2 brigades Marechaussee en 1 brigade Infanterie onder Ka pitein Paris. Simpang (Sibadeh) 4 brigades Marechaussee onder Kapitein Snell. Ladang Rimba het kampongcomplex te omsignelen en te doorzoeken. Alles was zorgvuldig voorbereid, het terrein van de afsluitings- afdeelingen verkend, terwijl bij het geven der schriftelijke orders aan de verschillende afdeelingen alles was gedaan om het plan voor den vijand geheim te houden. Als gelast stonden de afslui- tingsafdeelingen 20 Maart 9.30 u. v.m. op hun plaats en kon de doorzoeking van Kroeëng Batéë en omgeving met 2 brigades Ma rechaussee onder persoonlijke leiding van Kapitein Snell een aan vang nemen. De vijand bleek stelling genomen te hebben binnen de afslui tingslinie ten N. van de kampong, waarop met de doorzoekings- brigades werd aangevallen. Het vuur was hevig, de emotie eenigszins ongewoon, zoodat de aanval tot staan kwam. De Colonne-commandant greep persoonlijk in en bracht een hem nog resteerende Z2 brigade, eigener initiatief versterkt door V2 brigade onder den Europeesch sergeant Marx No. 84627 op zeer handige wijze vlak bij den vijand, waar na enkele salvo's, gevolgd door attaqueeren de zege spoedig ons was. Een 4-tal Atjehers deed nog een tegenaanval met het blanke wapen zij werden allen neergelegd. Door de afdeeling Kapitein Paris waren ook nog 3 kwaadwilligen neergelegd en 1 karabijn buit gemaakt. In totaal leed de vijand bij deze affaire een verlies van 13 doo- den, waaronder de verzetsleiders T. Maoeloed en T. Itam terwijl 9 karabijnen, die bij de overvalling op 1 Maart waren verloren ge gaan weder in ons bezit kwamen. Wij hadden het verlies te betreuren van den Europeesch ser geant Sleewagen No. 80990 en 3 gewonden. Hier dient vermeld te worden het loffelijk gedrag van den Ja- vaansch Marechaussee 2e klasse Dakim No. 94805, die zijn bri gade-commandant, den Europeesch sergeant Marx, het leven redde. Deze sergeant kreeg in het handgemeen een klewanghouw op het hoofd, kon door het neerstroomende bloed niet meer zien toen 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 54