In het landschap Kloeët wordt de achtervolging van Tjoet Ali en de nog resteerende kwaadwilligen actief voortgezet en al vallen er nu juist geen zware klappen het optreden van den vijand bood daartoe geen kans toch worden na de bo venvermelde overval op 10/11 Augustus in Teureubangan Rajeu t/m ultimo April 1927 de verzetspartij een verlies toegebracht van 17 gesneuvelden, terwijl een 60-tal lieden zich meldden, dan wel werden gearresteerd. Vermoedelijk om zijn teloorgaand prestige te herwinnen liet de bendeleider Tjoet Ali in den nacht van 2/3 Mei door een 10-tal lieden uit zijn naaste omgeving onder aanvoering van Imeum Sabi een nachtelijken aanval uitvoeren op de in de Mengamat- vallei bivakkeerende 5e brigade van de 6e divisie Marechaussee, brigade-commandant Man. sergeant le klasse Pontoh No. 72118, onder den lsten Luitenant F. Harting. De vijand had een slechte keus gedaan, want hij tornde op tegen een onzer beste brigades. Nadat reeds twee malen in den nacht bericht was binnenge komen, dat kwaadwilligen in de Mengamat-vallei waren gezien op het eerste bericht was nog zonder aanraking te hebben gekre gen uitgerukt, naderde te 3.30 uur v. m. een Atjeher met een obor, gevolgd door eenige anderen het bivakde obordrager vroeg den „toewan" te mogen spreken, omdat hij berichten had. Door dezen list gelukte het de verzetslieden het bivak tot bij de ompaggering te naderen en plotseling het bivak binnen te dringen. Luitenant Hartingwakker geschrikt door de karabijnschoten weerde een op hem gerichte klewanghouw, waarbij 's luitenants klewang op den grond viel. De aanvaller liep door. Toen een 2e Atjeher op den ongewapenden luitenant afkwam, trachtte deze zijn houwen te ontwijken en kwam daarbij te vallen en zou zeker het slachtoffer geworden zijn van zijn aanvaller,, indien niet de Man. korporaal Lumantouw No. 81932 en de Man. Marech. le klasse Wewongkang No. 85114 met een paar welge richte schoten hem hadden onschadelijk gemaakt. Kon de Luitenant dus zelf door de omstandigheden weinig leiding geven bij het afslaan van den aanval, zijn wakkere brigade commandant, Man. sergeant le klasse Pontoh No. 72118, had door zijn kalm en moedig optreden de brigade volkomen in de hand en deed den vijand met een verlies van 7 dooden afdeinzen. Wel kregen wij 9, w.v. vele licht gewonden, maar het succes was ons. „De geheele 5e brigade Marechaussee heeft zich kranig ge dragen" teekent de Troepen-Commandant op het gevechtsrap port aan. Veel staaltjes van moed gaven de Marechaussee bij deze gele genheid. 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 65