Op 4 pas van den voet der borstwering genaderd zijnde, brak het snelvuur van den vijand los: 3 marechaussees van de 4 der groep Breemouer, werden neergeschoten De rest zag een wirwar van lianen vóór zich; zich onder het vuur van den vijand hier doorheen te werken, was niet mogelijk. De luitenant Breemouer en de overgebleven Jav. Marechaussee le kl. Tirtoredjo No. 92699, doken met het hoofd achter een groote kei weg. Nauwelijks weggedoken, sloeg een kogel de splinters van den steen af, die den Luitenant Breemouer in het gezicht troffen. De schutter achter de borstwering was op zijn qui vive; elke beweging, die uit de schuilplaats kon worden opgemerkt, lokte onmiddellijk een schot uit. In deze omstandigheden niets kunnende uitrichten, lieten de twee zich langs de helling een m. of 5 zakken en vonden een plaats, waar zij, aan het vuur onttrokken, de borstwering onder vuur konden houden. Van de andere 4 man, die rechts hadden aangevallen, bleek dat er 2 waren gewond; de 2 anderen konden ter plaatse niet verder doordringen en bleven de schuilplaats onder vuur houden, om 's vijands vlucht te beletten. De Jav. Marechaussee Wiria No. 98604, was zwaar gewond;, hij lag vlak voor de borstwering; de dappere jongen kroop met de grootste inspanning achteruit en wierp karabijn en klewang de helling af naar zijn makkers, om vooral te voorkomen, dat zijn wapens in 's vijands handen zouden komen. Daar bleef hij liggen. Zoodra de eerste schoten klonken, had Majoor Grashuis de rest der brigade ter ondersteuning van de afdeeling Breemouer gezonden en ging zelf met zijn dardanel ter verkenning in de richting van den rambongboom. Pang Paneu, dien het blijkbaar in de schuilplaats te warm werd, vluchtte in de richting van Majoor Grashuis na eerst nog eenige schoten in die richting te hebben gegeven en dook plotseling op 8 M. voor den Majoor die toen alleen stond op en viel met zijn peudeung aan. In het handgemeen, dat ontstond, werd Majoor Grashuis licht gewond. Intusschen gelukte het dezen dardanel, die zich eenigszins achteruit had opgesteld, 2 schoten op Pang Paneu af te geven, die naar beneden rolde en ofschoon gewond, trachtte weg te komen naar de rivier toe Majoor Grashuis nam de karabijn van zijn dardanel en legde hem neer. Pang Paneu en zijn 3 volgelingen waren gesneuveld, de laatste karabijn w.as weder in ons bezit. Onzerzijds sneuvelde 1 Amb. Marech. le klasse. 341

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 69