2. HET VEERTIGJARIGE KEURKORPS. door J. H. COX. Majoor van den Generalën Staf. Hoewel ik nimmer de eer heb gehad tot ons keurkorps, het korps marechaussee van Atjeh en onderhoorigheden, te mogen behooren, is het mij gelukkig toch gegeven geworden dit korps nu en dan van nabij gade te slaan. Ik noemde het korps een keurkorps en het zal zeer zeker geen bestrijding vinden, dat deze eerenaam ten volle verdiend is. Gebo ren onder den drang der tijdsomstandigheden, nu 40 jaar geleden, heeft dit korps aanstonds getoond aan de verwachtingen ten volle te beantwoorden. De marechaussee vormen de uiterst bewegelijke troepen, die verschijnen op momenten, dat niemand er op verdacht is en even spoorloos weer verdwijnen om op het geschikte oogen- blik op nieuw op te duiken. Door hun kordaat en snel optreden is hun roem en naam niet alleen in Atjeh, doch ook verre daarbuiten bekend. In de binnenlanden van Borneo bijv. wordt nog steeds door de bevolking met diep ontzag gesproken over de marechaus see en toch is de kennismaking met dit korps aldaar maar kort stondig geweest. Door zijne buitengewone bekendheid met de strijdwijzen en het optreden van kwaadwilligen, gebaseerd op de omstandigheid, dat het marechausseekorps wordt samengesteld uit, hen, zoo officieren als minderen, die door groote bekwaamheid en ervaring bij de gar- nizoensinfanterie het oog op zich hebben doen vallen, is het een korps bij uitnemendheid voor het gewest Atjeh, welks bevolking zich kenmerkt door haren strijdbaren geest en enorme handigheid om zich, als het in haar kraam te pas komt, tegen de keumpeni te weer te stellen. Zonder ook maar iets te kort te willen doen aan de uitnemende daden door de overige infanterie verricht in het belang van de ves tiging en handhaving van ons gezag in alle deelen van onze zoo uitgebreide archipel, kan toch met stelligheid worden verklaard, dat het feit, dat het roerige Atjeh van voorheen thans een blijvende plaats heeft ingenomen tusschen de rustige overige gebiedsdeelen van ons Insulinde, voor een zeer groot deel is te danken aan het thans jubileerende korps marechaussee. 285

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 7